DualShock 4, PlayStation 5 Oyunlarıyla Uyumsuz Olacak

0 Yorum · 779 Görüntüleme

Sony Interactive Entertainment, hem DualShock 4 hem de lisanslı üçüncü taraf PlayStation 4 kontrolcülerinin PlayStation 5 oyunlarıyla uyumsuz olacağını resmi olarak onayladı.


DualShock 4, PlayStation 5 ile çalışmaya devam edecek, ancak geriye dönük uyumluluk sayesinde yalnızca kuşaklar arası PlayStation 4 oyunları için çalışacak. PlayStation 5'e özel oyunlar yalnızca yeni DualSense kontrolcüsüyle çalışacak.

Resmi PlayStation Blogu'ndaki bir gönderiye göre Sony, şık kablosuz kontrolcünün gelecek nesile getireceği yeni özellikler nedeniyle DualSense'i yalnızca PlayStation 5 oyunları için zorunlu tutmaya karar verdi.

DualSense, geçen yıl sistem mimarı Mark Cerny tarafından DualShock 4'ün bir üst modeli olarak ortaya çıktı. Sony bununla, dokunma hissi ile oyun oynarken “daldırma hissini derinleştirmek” amaçladı. DualSense, oyunculara oyun içi aktiviteler hissi vermek için yeni uyarlanabilir tetikleyicilerle birlikte çalışan yeni dokunsal geri bildirim sunarak bu isteği yerine getirecek.

Bu sayede donmuş göllerde kaymak, bir ok çekmek, bir makineli tüfek ateşlemek ve benzeri şeyler, DualSense'in çeşitli seviyelerde direnç ve geri bildirim vermesini sağlayacak. Sony daha önce, oyuncular yeni PlayStation 5 kontrolcüsüne alıştıklarında, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerin nasıl hissettirdiklerini, yüzeyleri ve silahları ayırt edebileceklerini belirtmişti.

Sony'nin Playstation 5 oyunlarının keyfini çıkarmak için DualShock 4 yerine oyuncuların DualSense kullanmasını istemesi oldukça açık. Eski kontrolcü, geliştiricilerin bunları oyunlara dahil etmesini olumsuz yönde etkileyecek yeni özelliklerden yararlanamayacak.

Başka bir yerde Sony, Playstation Camera'nın Playstation kamera adaptörü olduğu sürece PlayStation 5 ile "desteklenen PS VR oyunları" için tam uyumlu olacağını doğruladı. Yeni mini çevre birimi hiçbir ek ücret ödemeden gelecek ama Sony daha sonra oyuncuların nasıl adaptör alabileceğini ayrıntılı olarak açıklayacak. Ayrıca, Platinum ve Gold kablosuz kulaklıkların yanı sıra bağlanan üçüncü taraf kulaklıkların tümü PlayStation 5 ile birlikte çalışacak.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!