Epic Games Store Kullanıcıları 680 Milyon Dolar Harcama Yaptı

Epic Games Store Kullanıcıları 680 Milyon Dolar Harcama Yaptı

     Son zamanların en popüler oyun platformlarından birisi olan ve aynı zamanda Steam’in ezeli rakibi haline gelen Epic Games Store, resmi blog adresi üzerinden paylaştığı yazı da 2020 yılında da oyuncuları sevindirecek etkinlikler düzenleyeceğini açıkladı. Yazının devamında ise Epic Games Store’ın 2019 yılında elde ettiği başarılar yer aldı. Paylaşılan rakamlara göre platformu kullanan oyuncular 2019 yılında yaklaşık olarak 680 milyon dolar harcama yaptı.

    2019 yılında Epic Games’in elde ettiği 680 milyon doların yaklaşık olarak 215 milyon dolarlık kısmı üçüncü parti bilgisayar oyunlarına harcandı. Üçüncü parti bilgisayar oyunlarına platform üzerinden bu kadar fazla para harcanmasının en büyük nedeni şüphesiz Fornite, Epic Games’in şu an en büyük gelir kaynağı olan Fortnite, birçok araştırma şirketine göre 2019 yılında 1.8 milyar dolar gelir elde etti.

   Ayrıca yıl içerisinde sürekli olarak düzenlediği etkinliklerle oyunculara bedava oyun dağıtan Epic Games, bu etkinliklerde oyunculara toplam 200 milyondan fazla bedava oyun dağıttığı açıklandı.

     Epic Games’in paylaştığı bu yazıyla birlikte 2019 yılı boyunca izlediği politikalardan dolayı sık sık eleştirilere ve tartışmalara karşı bir zafer açıklaması oldu. Platformun 2019 yılında özellikle piyasada yer alan birkaç seçkin oyunu kendi bünyesine alması birçok oyuncu tarafından eleştirilmişti. 

    Tüm bu eleştirilere rağmen çok büyük bir gelir elde etmeyi başaran Epic Games, oyunların yanı sıra önemli geliştiricileri de bünyesine katmayı başardı. Ancak Epic Games, geliştiricilere sadece verileri sunmuyor, bunun yanı sıra uzun bir süredir devam ettirdiği politikayı da sunuyor.

    Epic Games Store, uzun bir süredir sürdürdüğü geliştirici dostu politikası kapsamında elde ettiği gelirlerin %88’ini geliştiricilere tekrar ödüyor ve bu sayede geliştiricilerle sağlam bağlar kuruyor. Yani bu politikaya göre Epic Games, yaptığı her satışın yalnızca %12’lik bir kısmını kendi bünyesine geçiriyor. Geriye kalan kısmını geliştiricilere ödüyor.

    Epic Games’in yayınladığı blog yazısının devamında ise platformun ülkelere göre aktif kullanıcı yüzdelerini açıkladı. Açıklanan listeye göre platformda en aktif kullanıcılar %17,2’lik bir payla ABD’de yer alıyor. İkinci sırada ise Rusya yer alıyor. Epic Games tarafından paylaşılan bu listede Türkiye %1,57’lik bir kullanıcı yüzdesiyle 15.sırada yer alıyor.