Facebook Kendi Kripto Para Birimi Libra’yı Tanıttı

Facebook Kendi Kripto Para Birimi Libra’yı Tanıttı

Facebook Kendi Kripto Para Birimi Libra ve Dijital Cüzdanı Calibra

Facebook Kendi Kripto Para Birimi Libra ve Dijital Cüzdanı Calibra

Sosyal medya devi Facebook, 18 Haziran’da uzun zamandır beklenen kripto para birimi ve blok zinciri bazlı finansal altyapı projesi için beyaz bültenini yayımladı.

Bültene göre, Facebook’un “libra” olarak adlandırılan global istikrarlı para birimi, yerli ve ölçeklenebilir Libra blok zincirinde çalışacak ve görünüşte “kendine özgü bir değer vermek için tasarlanmış” ve değişkenlik dalgalanmalarını hafifleten bir varlık rezerviyle desteklenecek.

Bu varlıklar, ihraç edilen her Libra için Libra Rezervinde tutulacak bir banka mevduatı ve kısa vadeli devlet teminatlarından oluşmaktadır.

Dijital varlık web sitesi olan calibra.com kısa bir süre önce canlı yayındaydı.

Yeni kripto para birimi, kar amacı gütmeyen, İsviçre merkezli bir konsorsiyum “Libra Association (Libra Birliği)” tarafından yönetilecek. Kurucu üyeleri arasında Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Andreessen Horowitz ve Uber yer almaktadır.

Facebook görünüşte, Libra’nın 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülmesiyle beraber birliği 100 üyeye çıkarmayı planlıyor. Beyaz bültende şunlar yazar:

“Nihai karar alma otoritesinin derneğe dayanması beklenirken, Facebook’un 2019’da liderlik rolünü sürdürmesi beklenmektedir. Facebook, sosyal ve finansal veriler arasında ayrım yapmak ve kendi adına Libra ağı üzerinden hizmetler oluşturmak ve işletmek için düzenlenmiş bir bağlı şirket olan Calibra‘yı oluşturdu.”

Libra Birliği, Libra Birliği Konseyi tarafından yönetilmektedir. Konseyin üyeleri başlangıçta, her biri ağ üzerinde bir onaylama düğümü işleten ve özellikle konumu korumak için 10 milyon dolarlık asgari bir yatırım yapması gereken kurucu üyelerdir. Her 10 milyon dolarlık yatırım, konseyde Facebook aracılığıyla bir oy kullanma yetkisi verir.

Facebook ayrıca, birliğin kurucu üyelerine ve yetkili yatırımcılarına kar payı olarak satın alınabilen veya dağılabilen küresel kullanıcı odaklı kripto para birimi libra’dan farklı Libra Yatırım Token’ının yayınlandığını da açıkladı.

Libra herhangi bir ulusal fiat para birimine teknik olarak sabitlenmediğinden her ne kadar Facebook, rezerv varlıklarının oynaklığını en aza indirecek şekilde seçildiğini iddia etse de beyaz bülten, kullanıcıların tokeni her zaman sabit bir fiat tutarında kullanamayacaklarını belirtir.

Rezerv varlıklar, merkezden yönetilmemeyi sağlamak için görünüşte “coğrafi olarak dağıtılmış bir sorumlular ağı” tarafından tutulurken, rezerv birlik tarafından yönetilmektedir, ki bu coini basabilen ve imha edebilen tek taraftır.

Yetkili satıcılar coinleri birlikten aldıklarında ve yetkili satıcılar, tokeni temel varlıklar karşılığında tekrar derneğe sattığında değerlerini tam olarak geri almaya yetecek kadar yeni libra basılır. Ayrıca, beyaz büülten şunları belirtmektedir:

“Yetkili satıcılar her zaman Libra coinlerini rezervine sepetin değerine eşit bir fiyata satabileceğinden, Libra Rezervi son çare ‘alıcı’ olarak hareket eder.”

Facebook ayrıca, Libra blok zincirini uygulayan yazılımın birlikte çalışabilir bir finansal hizmetler ekosistemi oluşturmak ve dahil olmayı genişletmek için açık kaynak olduğunu belirtiyor.