Intel Core i7-7700K kullanıcılarına yüksek sıcaklıkladan kaçınmaları için overclock yapmayı bırakmalarını söyledi

Yorum · 58 Görüntüleme

Hazır cevap.


Bazı Intel Core i7-7700 ve 7700K işlemcilerinin sahipleri son üç ayda alışılmadık sıcaklık artışlarından şikayetçiydiler. Kullanıcı hesaplarına göre, sıcaklıklar bazen (Core I7-7700'ün maksimum 100 C'nin eşiğinde), 90 C'ye kadar yükseliyor. Intel, nihayet şikayetlere bir yanıt verdi; ancak cevap etkilenen kullanıcılara bir çare olmadı.

Intel'in topluluk forumlarında devam eden bir konuşmada, Intel'den sorumlu bir sözcü şu yanıtını sundu:

"Verdiğimiz geri bildirimleri ve sabrınızı bu durumu araştırırken gösterdiğiniz memnuniyet için teşekkür ederiz. 7. Nesil Intel Core i7-7700K İşlemcinin boşta kalma sıcaklığından anlık sıcaklık değişiklikleri gösterdiği bildirilen davranış herhangi bir görevi gerçekleştirirken normaldir (Bir tarayıcı veya bir uygulama veya bir program açarken gibi). Dahili soruşturmamızda, beklenen davranış ve önerilen spesifikasyonlar dışında sıcaklık değişimi gözlemledik. İşlemci özellikleri için lütfen Intel Core i7-7700K İşlemci Ürün Özellikleri bölümüne bakın.

Çoğu anakart üreticisi, dakika başına fan döngülerinin daha yumuşak bir şekilde geçişini (rpm) sağlayacak şekilde özelleştirilebilir fan hızı kontrol ayarları sunar. Varsayılan fan hızı kontrol ayarlarını değiştirme talimatları için lütfen anakart üreticisinin el kitabına veya web sitesine bakın.

İşlemci frekanslarını veya voltaj özelliklerini aşarak veya entegre ısı yayıcıyı (bazen 'de-kapanma' olarak adlandırılır) kaldırmak gibi işlemci spesifikasyonlarının dışında çalışmamalarını öneririz. Bu işlemler işlemci garantisini geçersiz kılar. "

Çok uzun okuyamam diyorsanız size özetleyelim; Intel’in yapabileceği bir şey yok, kullanıcılar Core i7-7700K işlemcilerini overclock yapmamalıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Intel'in yanıtı kullanıcılarla iyi bir çözüm sağlamadı. Intel'in görevine ilk cevap, Intel ürünlerini almamaya yemin etmiş olan sitemkar bir müşterinin verdiği yanıt. İşte burada:

"Üç ay Intel'in bir çözüm çıkarmasını bekle ve şimdi açıklaması bu mu yani? Tek söylediğiniz bu zaten! Neyse boşverin, bu benim için Intel'den aldığım son ürün olacak"

Intel’e yanıt veren başka bir kullanıcının ise "bazı 7700K'lar 5GHz'de overclocklandığında bir AMD Buldozer'den bile daha sıcak çalışıyor" sözleriyle dikkat çekti.

Başka bir kullanıcı: "Herkesin sahip olduğu gibi önemli bir soruna bile sahip değilim ancak Intel'in şu anki yanıtından sonra bir kere daha Intel ürünlerine kuruş harcamayacağım, Intel ürünlerimi satıp Ryzen'e geçiyorum" dedi.

Intel'in kredisine göre, sorunu yaşayan bazı kullanıcılar overclock işlemi ile işlemcilerini işe yaramaz kılmayı kabul ettiler. Bunun bir nedeni, soğutma çözümlerinin direkt olarak CPU kalıbına uygulanabilmesi için yapılması fakat bu, ölü çiple sonuçlanabilecek riskli bir prosedür. IHS'yi çıkartmak belirli soğutucuları da uyumlu hale getirebilir, çünkü IHS'nin yüksekliği düşünülerek tasarlanmıştır. IHS'yi çıkartmak belirli soğutucuları da uyumlu hale getirebilir, çünkü IHS'nin yüksekliği düşünülerek tasarlanmıştır.

Intel ayrıca, overclock edilmiş veya over-volted işlemcileri garanti etmeyi asla beyan etmedi (ayrı bir satın alma olarak overclock garantisi sunmasına rağmen). Ancak kullanıcıların canını sıkan nokta bu değil.

Şikayetçiler çünkü Intel, temelde sıcaklık sıçramalarını normal olarak görüp umursamadı ve onlara stok ayarlarında kilidini açılan CPU'larını çalıştırmalarını söyledi; yaralarına tuz bastı tam anlamıyla.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!