Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Mac'te Ekran Görüntüsü Alma

Mac veya MacBook‘ta bir ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı merak ediyorsanız, Mac’te ekran görüntüsü alabileceğiniz tüm yolları bu yazımızda derledik.

Mac işletim sisteminin en son sürümü olan macOS 10.14 Mojave, yenilenmiş ekran görüntüsüne ve ekran kayıt araçlarına sahiptir.

Ekran görüntüsünü aldığınızda (Shift + Command (⌘) tuşunu basılı tutarak ve klavyenizde 3 veya 4 tuşlarına basarak), ekranın sağ alt köşesinde iOS’a benzer şekilde bir küçük resim görüntülenir.

Ekranı kırpmak, döndürmek ve ek açıklama eklemek veya biriyle paylaşmak ya da hemen bir uygulamaya göndermek için küçük resme tıklayarak ekran görüntüsünü Markup (İşaretleme) aracında açın.

Ekran görüntüsünü popüler bir klasöre veya uygulamaya gönderen kısayolları göstermek veya dosyayı varsayılan klasörde göstermek için küçük resmi Ctrl tuşu ile tıklayın.

Bu klasör ve diğer seçenekler yeni bir araç çubuğunu çağırmak için Shift + Command (⌘) + 5 tuşlarına basılarak ayarlanabilir. (Küçük resmi de gerekli yere sürükleyebilirsiniz.)

1. Ekran görüntüsü araç çubuğu

Soldaki ilk üç simge, statik ekran görüntüsünde yakalananları ayarlar: tüm masaüstü, sürüklediğiniz bir bölüm veya sadece bir pencere.

Ekranın bir kısmı veya tamamının sonraki iki video kaydı. Araç çubuğu bu şekilde çalışır. Yukarıdaki boşluktan sürükleyin veya X’in altından sürükleyin. Bu onu kapatır.

2. Küçük resmi kapatın

‘Options (Seçenekler)’i tıklayın ve ‘Show Floating Thumbnail (Gezici Küçük Resmi Göster)’ seçeneğini kaldırın. Bu menüdeki videolar sırasında imleci statik çekimler/tıklatma göstergelerinde de gizleyebilirsiniz.

3. Geri sayım ayarlayın

Seçenekler menüsü ayrıca, bir ekran görüntüsü yakalama işlemini başlattığınız an ile gerçekleştiği an arasında 5- veya 10- saniyelik bir zamanlayıcı seçeneği de sunar.

4. Videoyu sesle yakalayın

Kayıtlar varsayılan olarak sessizdir. Bir video modu seçildiğinde, menü Mac’in mikrofonundan ses kaydetmek için bir seçenek aktif eder.

5. Ekran görüntüsü seçenekleri

Artık Mac ekran görüntülerinin kaydedileceği yeri seçmek için bir Terminal komutu kullanmanız gerekmiyor. Seçenekler menüsü önayarlar olarak popüler yerleri içerir veya başka birini seçebilirsiniz.

6. Son seçimi hatırlayın

Masaüstünün sadece bir kısmını tutan modlarda, her seferinde aynı alanı almak için ‘Son Seçimi Hatırla’ seçeneğini açık bırakın. Eğer yeni bir alanı seçmeyi tercih ederseniz, o seçeneği kapatın.

Eski Mac ve MacBook’larda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

MacOS 10.14 Mojave yüklü olmayan eski bir Mac veya MacBook’unuz varsa, ekran görüntüsü alma işlemi biraz farklıdır. Mac MacOS 10.13 High Sierra veya daha eski sürümlerde Mac’in ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Tüm ekranı masaüstüne kaydedin

Tüm ekranın Mac’inde bir ekran görüntüsü almak için masaüstünüze .png dosyası olarak kaydedilmiş bir ekran görüntüsü dosyası yerleştirecek Command (⌘) + Shift + 3 tuşlarına basın.

2. Ekranın bir bölümünün ekran görüntüsünü alın

Yalnızca ekranın bir bölümünün ekran görüntüsünü almakla ilgileniyorsanız, imleci artı işaretçisine dönüştürmek için Command (⌘) + Shift + 4 tuşunu basılı tutun.

Mouse düğmesini basılı tutarken dikdörtgeni istenen alana sürüklemeden önce, ekran görüntüsünü başlatmak istediğiniz yere hareket ettirin ve sol tıklayın. Seçilen alanı masaüstünde bir .png dosyasına dönüştürün.

3. Pencerenin ekran görüntüsünü alın

Bir pencerenin ekran görüntüsünü ve Mac’in içeriğini tam olarak almak için, klavyenizdeki Boşluk çubuğuna basmadan önce imleci kamera işaretçisine dönüştürecek Command (⌘) + Shift + 4 tuşlarına basın.

Vurgulamak için kamera işaretçisini pencerenin üzerine getirin ve sol tıklayarak ekran görüntüsünü masaüstünde .png dosyası olarak kaydedin. Ekran görüntüsünü iptal etmek için tıklatmadan önce kaçırabilirsiniz.

Mac’te Menünün Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Başka bir kullanışlı kombinasyon kullanarak başlıksız bir menünün ekran görüntüsünü almak da mümkündür. Command ⌘ + Shift + 4 tuşunu basılı tutun, Space çubuğuna basın ve masaüstünüze bir .png dosyası şeklinde göndermek için sol tıklayın.

Varsayılan formatı değiştirin ve ekran görüntülerinin yerini kaydedin
MacOS Mojave’den daha eski bir MacOS sürümü kullanıyorsanız, dosyaların tipini ve yerini değiştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

OS X ekran görüntülerini varsayılan olarak .png dosyaları olarak kaydeder; bu, aşağıdaki komutu Terminal’e girerek .jpg olarak değiştirilebilir:

defaults write com.apple.screencapture type jpg

Ya da sadece .jpg yapmak zorunda değilsiniz. Dosya formatını, diğerlerinin yanı sıra, satırın sonuna girerek PDF, tiff veya bitmap gibi bir dizi desteklenen uzantıya çevirebilirsiniz.

Konumu değiştirmek için aşağıdaki komutu girin:

defaults write com.apple.screencapture location

Ardından, ekran görüntülerini kaydetmek istediğiniz yeni klasörün yolunu girin veya Terminal penceresine sürükleyip bırakın.

İşiniz bittiğinde, yeni ayarı yüklemek için bu komutu girin:

killall SystemUIServer

Preview (Önizleme) Kullanarak Ekran Görüntüsüne Açıklama Nasıl Eklenir?

Ekranı kırpmanıza, yeniden boyutlandırmanıza ve düzeltmenize izin vermenin yanı sıra, Preview (Önizleme), üzerine eğitici (veya başka) bir metin yerleştirmek için yararlı olan bazı şık anonim özelliklere sahiptir. Edit Toolbar (Araç Çubuğunu Düzenle)’ın görünür olduğundan (Görünüm menüsünden) emin olun. Şekilleri, konuşmayı, düşünce balonlarını ve daha fazlası için seçenekleri göreceksiniz.

Ekran görüntüsü dışında talimatlar oluşturmak için, ok aracı özellikle yararlı olacaktır. Ayrıca, farklı renklerde metin vurgulama, bazı metinleri çizme, not ekleme ve kutulara metin girme seçeneği de vardır.

Windows Klavyesi Kullanarak Mac’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac’inizde bir Windows klavye kullanıyorsanız, yukarıda listelenen klavye kısayollarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, Windows klavyelerinde Command (⌘) tuşu yoksa, Windows tuşuna basmanız gerekir (Windows simgesini içeren).