Nvidia ARM'yi 40 Milyar Dolara Satın Alıyor

Nvidia ARM'yi 40 Milyar Dolara Satın Alıyor

Nvidia'nın, 40 milyar dolardan fazla değere sahip olduğu söylenen bir anlaşmayla, SoftBankt'tan çip tasarımcısı ARM satın alma işlemini tamamladığı bildiriliyor.

Nvidia daha önce yonga üreticilerine teknoloji lisansı veren ARM ile işbirliği yapmıştı. ARM teknolojisi, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda bulunuyor, ancak aynı zamanda araçlara, veri merkezlerine ve diğerlerinde kullanılmaya başlandı.

Kaynaklara göre ARM'ı satın alma anlaşması 40 milyar dolar değerinde olacak. Wall Street Journal'a göre, eğer satın alma başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse, 2016 yılında ARM'yi 32 milyar dolara satın alan ancak “iş dünyasında büyümeyi hızlı bir şekilde başlatmak için mücadele eden” SoftBank için büyük bir kazanç olacak.

Nvidia ve ARM'in birkaç haftadır özel görüşmeler yaptıkları bildirildi. Eğer herhangi bir sorun olmazsa anlaşmanın önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor. Anlaşmanın detayları şu an için açıklanmadı ancak herhangi bir gelişme yaşanırsa en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.