NVIDIA ve MediaTek, Oyun Konsolları ve Bilgisayarlar için İşlemciyi Hazırlıyor

NVIDIA ve MediaTek, Oyun Konsolları ve Bilgisayarlar için İşlemciyi Hazırlıyor

Qualcomm tarafından Snapdragon X Elite ve Plus işlemci serilerinin önümüzdeki sürümleri çok heyecan yaratıyor, ancak bunlar tek olanlar değil – tabii ki işlemci dünyasında rakipler var, ve belki de diğer büyük oyuncular tarafından geliştirilmekte olan biri daha var.

Economic News Daily raporuna göre, MediaTek ve Nvidia, TSMC’nin 3 nm teknoloji işlemiyle üretilecek bir yonga üzerinde ortak bir girişim çerçevesinde çalışıyorlar.

Mediatek ve Nvidia’nın, kişisel bilgisayarlar (PC’ler) için Arm tabanlı yapay zeka yonga geliştirme ortaklığı üzerinde çalıştığı iddia ediliyor, medyaya göre tasarım 3. çeyrekte tamamlanacak, testler 4. çeyrekte yapılacak ve yonga fiyatının 300 ABD doları olacağının altı çiziliyor.

Bunlar sadece söylentiler, ancak şüphesiz bu şirketlerin önümüzdeki aylarda başlaması beklenen yapay zeka odaklı PC patlamasında yer almak isteyebilecekleri muhtemeldir.

Bu yonganın geliştirilmesinin üçüncü çeyreğin sonunda – yani Eylül 2024’e kadar – tamamlanması gerektiği ve testlerin dördüncü çeyrekte yapılacağı, üretimin ise 2025’in ilk yarısında planlandığı belirtiliyor.

Anlaşılan o ki, bu yonga birim başına yaklaşık 300 ABD dolarına satılabilir, bu nedenle bu, yüksek sınıf yapay zeka bilgisayarlarının ciddi bir şekilde güçlendirilmesi için tasarlanmış ileri teknoloji bir silikon ürünüdemektir (TSMC ile). Bu, MediaTek’in ve elbette Nvidia’nın, grafik bileşeninden de sorumlu olacak şekilde, önemli bir çıkış olacağı iddia ediliyor.

Yakında daha fazlasını öğrenebileceğiz, çünkü MediaTek’in, bu yeni mobil işlemciyi ilk kez Haziran’daki Computex fuarında sergilemeye hazırlandığı söylentiler arasında dolaşıyor. Bu yonga, MediaTek için önemli bir lansman olacak ve tabii ki Nvidia da grafik tarafına odaklanacak.