Playstation 4 ve Xbox One Satışları %35 Oranında Düştü

NPD Group'un yayınladığı rapora göre geçen ayın Ocak ayına göre Playstation 4 ve Xbox One satışlarında %35'lik oranında bir düşüş oldu.

         Son günlerde konsol üreticilerinin önümüzdeki aylarda tanıtacağı oyun konsolları oldukça sık gündeme geliyor. Ortaya çıkan sızıntılar ve firmalar tarafından gelen ilginç hamleler, bu olayları sürekli olarak taze tutuyor. Son olarak tüm bu olaylar satış rakamları açısından oldukça başarılı olan Playstation 4 ve Xbox One satışlarını düşürdü.

        Bu sene içerisinde tanıtılacağı kesinleşen Playstation 5'in şu an  itibariyle nerede ne ne zaman tanıtılacağı bilinmiyor. Ancak forumlarda konuşulanlara göre Playstation 5'in çok yakın bir tarihte tanıtılacağı belirtiliyor. Sony cephesinde olaylar belirsizliğini korurken Microsoft cephesinde de belli başlı belirsizlikler hakim. Her ne kadar Xbox Series X'i tanıtmış olsa da Microsoft'un yeni nesil olarak başka bir oyun konsolu çıkartıp çıkartmayacağı bilinmiyor.

      Microsoft'un tanıttığı Xbox Series X, hem donanımsal olarak hem tasarım olarak çok güçlü bir konsol olduğu için fiyatının da oldukça yüksek olacağı düşünülüyor. Bundan dolayı kullanıcıların tepkisini çekmemek adına ve satış rakamlarından başarılı gelirler elde etmek isteyen Microsoft'un başka bir oyun konsolu tanıtması bekleniyor.

    Amerika Birleşik Devletleri Merkezli Pazar araştırma şirketi NPD Group, yayınladığı raporda, piyasaya oyuncululara yönelik çıkartılmış olan oyuncu donanımlarındaki satışlar geçen seneki Ocak ayıyla karşılaştırıldığında %35 oranında düştüğünü belirtti. Rapor derinlemesine incelendiğinde ise bu düşüşlerin başrolünde Playstation 4 ve Xbox One satışlarından kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Genel olarak oyuncu ürünlerinde ise %26'lık bir düşüş meydana gelmiş. Haliyle konsolların satışlarında meydana gelen bu durgunluk, oyun satışlarına ve yan ürünlerin satışlarına da yansımış durumda.  Her ne kadar Sony ve Microsoft cephesinde durumlar pek iç açıcı olmasa da Nintendo için öyle denemez. Piyasaya sürüldüğü günden itibaren Nintendo'yu oldukça memnun eden Switch ve Switch Lite konsolları istikrarlı bir şekilde satışlarını devam ettiriyor.

     Ortaya çıkan bu verileri ele alarak bir değerlendirme yapan analist Daniel Ahmad, 2013 yılına dikkat çekti. Çünkü 2013 yılında Playstation 3 ve Xbox 360 konsollarının satış rakamlarında ciddi oranda düşüş olmuştu. Ancak bu yıl meydana gelen düşüşün 2013 yılında meydana gelen düşüşten fazla olduğunu söyledi. Daniel Ahmad'a göre ise bu düşüşün birçok sebebi var.

    Analist Ahmad'a göre en önemli etkenlerden birisinin yıllardır Playstation 4 ve Xbox One fiyatlarında herhangi bir indirim yapılmamış olması. Uzun yıllardır aynı fiyat bandında satılan bu konsollar belki de artık oyuncuları fiyat olarak memnun etmemeye başlamıştır. Bir diğer önemli etkenin ise, yeni nesil oyun konsol haberlerinin gündeme çok erken düşmesi. Bakalım bu düşüşler için firmalar ne gibi önlemler alacak ?

Daha fazla..
×

Sitemiz Yenilendi!

Sitemizi sosyal oyuncu ağına çevirdik, sitemize üye olarak oyuncu profilinizi oluşturabilir,

ilgili gruplara katılabilir, kendi sayfanızı oluşturabilir, ilan verebilir, sizin gibi başka oyuncularla tanışabilirsiniz.

Üye olarak oyuncu profilinizi oluşturmanızı ve yenilikleri keşfetmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Türkiye'nin İlk ve Tek Oyuncu Ağına Hemen Katıl!