PlayStation 5: Bildiğimiz Her Şey - PS5 Çıkış Tarihi Söylentileri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Yorum · 76 Görüntüleme

PS5'in 2020 sonu lansmanının öncesinde bilinen her şey burada.


Henüz 2020'nin yarısında bile değiliz ve Sony, yeni nesil oyun konsolu PS5 ile ilgili birkaç ayrıntıyı açıkladı. Konsolun teknik özelliklerini, yeni DualSense denetleyicisini ve bazı oyunlarını öğrendik. Hatta sistemde Unreal Engine 5'in çalıştığına dair bir video yayınlanmıştı. Yüksek ihtimalle bu yıl piyasaya sürülecek olan yeni Call of Duty oyununun PS5'te oldukça iyi çalıştığına dair raporlar da ortaya çıktı. Sony, henüz konsolun fiziksel tasarımını bile göstermemesine rağmen, yıllardır gördüğümüz en heyecan verici konsol lansmanlarından biri olacak gibi duruyor.

Bu tatil sezonunda tanıtılması bekleniyor ve Sony net bir tarih ve fiyat açıklamdı. Ancak, şu an tüm dünyayı etkisi altına alan ve devam eden pandeminin PlayStation 5'i etkilemeyeceği açıklandı. 

İlk olarak konsolun resmi adının ne olacağını biliyoruz: Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, konsola gerçekten de beklendiği gibi PlayStation 5 deniyor. Ayrıca, logonun da neye benzediğine dair bir açıklama yapılmıştı ve bu konuda da pek şaşırmamıştık. PlayStation 5 için tasarlanan yeni denetleyici ise önceki denetleyicilere nazaran çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Denetleyici, iki tonlu siyah beyaz bir tasarıma sahiptir. 2019'da ise PS5'in PS4 geriye uyumluluğuna ve SSD depolama alanına sahip olacağı ortaya çıkmıştı. 

Aşağıda Sony'nin yaklaşan konsolu hakkında bilinen tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Önümüzdeki aylarda ise daha birçok ayrıntının ortaya çıkacağını biliyoruz.

PS5 Çıkış Tarihi

Bu kesinlikle birçok insanın aklındaki soru: PS5 ne zaman çıkacak? Sony, bildiğiniz gibi, bu sorunun cevabını bir sır gibi saklıyor, ancak PlayStation 5'in 2020 yılının tatil döneminde çıkacağı açıklanmıştı.

PS5 Fiyatı

Sony, birçok şeyi açıklamadığı gibi yeni konsolun fiyatının da ne olacağına dair bir açıklama yapmadı, ancak PS5'in fiyatının oyuncular için cazip olacağını söyledi. PS4'ün baş mimarı Mark Cerny, "Gelişmiş özellik seti ışığında oyunculara hitap edecek bir önerilen perakende fiyati ile piyasaya sürmeyi planlıyoruz." Dedi.

Tabii ki, böyle bir süreçte Sony'nin farklı bir şey söylemesini beklemeyiz, ancak şirketin PS4'ün daha makul fiyatı ve daha sonra elde ettiği başarıları unutmayacağını tahmin ediyoruz. 

PS5, PS4 oyunlarıyla Geriye Doğru Uyumlu Olacak mı?

Mark Cerny tarafından yapılan açıklamaya göre, PS5 PS4 oyunları ile geriye uyumlu olacak. Bu, PS4'ün PS3, PS2 ve PS1 oyunlarıyla geriye dönük uyumsuzluğu nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olanlar için hoş bir detay.

Şu an için PlayStation 5'te hangi oyunların oynanabileceğine dair net bir liste onaylanmadı. Ancak Cerny, PS4'ün en çok oynanan 100 oyununun PS5'te oynanabileceğini ve hepsinin önceki hallerinden daha iyi çalışacağını belirtti. 

Yani PS4 oyunları mevcut konsolunuzdan daha hızlı çalışacak, çünkü PS5, mevcut konsolların barındırdığı sabit sürücülerin aksine katı hal sürücüsü bulunduracak. Ayrıca, Sony tarafından Mayıs ayında yapılan yatırımcı sunumunda daha hızlı yükleme süreleri de paylaşıldı. 

PS5 Özellikleri Ve Disk Sürücüsü

Bu, Sony'nin yeni bilgiler paylaşma konusunda oldukça cömert davrandığı bir konudur. Şirket, PlayStation 5'in üçüncü nesil Ryzen tabanlı bir CPU'ya sahip bir AMD çipi içerdiğini doğruladı. Yedi nanometre Zen 2 mikroçipin sekiz çekirdeği bulunacak. Konsol da 8K oyun oynamayı destekleyecek, ancak bu elbette destekleyen TV'ler için geçerli olacak.

Grafikler, Radeon'un Navi serisinin özel bir versiyonu tarafından desteklenecek. Bu grafik yongası, filmlerde ve video oyunlarında popüler olmaya başlayan ray-racing'de destekelyecek. Geleneksel bir aydınlatma tekniki olarak düşünülmesine rağmen, Cerny bu tekniğin oyun sesini de iyileştirebileceğini söylüyor. Aslında, PS5 3D sesi tamamen destekleyecek.

Bahsedilen SSD de oldukça önemli bir detay çünkü oyunların daha hızlı yükleneceği ve mevcut HDD ile çalışan konsollardan daha fazla nesneyi ekranda aynı anda işleyebileceği anlamına geliyor. Ortamlar şu anda olduğundan çok daha hızlı yüklenebileceğinden, karakterler ve kameralar oyun esnasında daha hızlı hareket edecek. Ayrıca oyunlar ve yamalar için daha hızlı kurulum süreleri de olacak.

İşte PlayStation 5'in tüm teknik özelliklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz:

PlayStation 5 Özellikleri

Bileşen
İşlemci3,5 GHz'de 8x Zen 2 Çekirdek (değişken frekans)
GPU10.28 TFLOP, 2.23GHz'de 36 CU (değişken frekans)
GPU MimarisiÖzel RDNA 2
Bellek / Arayüz16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek Bant Genişliği448GB / sn
Dahili depolamaÖzel 825 GB SSD
IO Üretimi5,5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir Depolama AlanıNVMe SSD Yuvası
Harici depolamaUSB HDD Desteği
Optik sürücü

4K UHD Blu-ray Sürücü

PS5 Denetleyici

PlayStation 5'in yeni kontrol cihazında iki önemli yenilik bulunuyor. Birincisi, 5. nesil konsollardan beri kontrolörlerde bulunan gürültülü teknolojiinin yerini almak için dokunsal geribildirim. Geri bildirim aralığı, bir yarış arabası oyununda duvara çarpmak veya futbol sahasında bir mücadele anında çok daha farklı hissettiriyor.

İkinci yenilik, L2/R2 tuşlarına dahil edilmiş uyarlanabilir tetikleyiciler olarak adlandırdığımız bir şeydir. Geliştiriciler tetikleyicilerin direncini programlayabilir, böylece hızlanma veya dokunma hissini daha güzel hissedebilirsiniz. Oyun geliştiricileri yeni denetleyicinin erken sürümlerini almaya başladı ve hayal güçlerinin nereye gittiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Sony'nin CES 2020'deki açıklamalarının beraberinde bazı PlayStation 5 ile ilgili haberlerin açıklanacağı bekleniyordu, ancak sadece bazı istatistikler ve PlayStation 5 logosu tanıtıldı. Sony'den Jim Ryan, etkinlikte PlayStation 5'te kullanılacak olan logoyu tanıttı. 

Enerji verimliliği

Sony, duyurulmasından bu yana PS5 hakkında genel olarak sessiz kalmasına rağmen, Birleşmiş Milletler inisiyatifinin ilanı ile birlikte biraz daha bilgi ortaya çıktı. Playing for the Planet ittifakı video oyun endüstrisini daha çevre dostu hale getirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla Sony, yeni nesil donamının uyku moduna alındığında önemli ölçüde daha az güç kullanacağını duyurdu. Enerji tasarruflu özelliği kullanan sadece bir milyon PS5 kullanıcısı 1.000 ABD evine güç sağlamak için yeterli elektrik tassarufu sağlayacaktır.

PS5 kullanıcı arayüzü

PlayStation 5'in yeni kullanıcı arayüzü, uygulamaları açmadan arkadaşlarınızın oyunları hakkında daha fazla ayrıntı görmenizi sağlıyor. "Oyunların önyüklenmesi hızlı olmasına rağmen," diyor Cerny, Ayrıca tek oyunculu oyunlar, hangi görevleri yapabileceğinizi ve bunları tamamladığınızda hangi ödülleri alabileceğiniz gibi bilgileri sunacak ve bu seçeneklerin tümü kullanıcı arayüzünde görünecek.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!