Pokemon Oyunları Android Cihazlarda Nasıl Oynanır?

Pokemon Oyunları Android Cihazlarda Nasıl Oynanır?

İlk kez 1996 yılında ortaya çıkan muhteşem Pokemon Red ve Blue oyunlarıyla Pokemon dünyasına adım atmıştık. Bugün ise Pokemon Go ve Pokemon Masters’ın Android cihazlarda yarattığı popülerlikle yeni oyuncular Pokemon dünyasına giriş yapmaya devam ediyor. Bunun yanında Pokemon hayranları da nostaljik oyunları özlüyorlar tabii ki.

Siz de eski Pokemon oyunlarını özleyenlerden biriyseniz doğru konuyu okumaktasınız. Günümüzde Android tabletinizden veya telefonunuzdan eski Pokemon oyunlarını oynamak oldukça kolay.

Android’de hangi Pokemon oyunları var?

Şu anda Game Boy oyunlarından Nintendo DS oyunlarına kadar tüm oyunlar Android’de çalışıyor. Oyunları ayrıntılı olarak listeyecek olursak:

  • Game Boy (GB): Pokemon Red, Blue ve Yellow
  • Game Boy Color (GBC): Pokemon Gold, Silver ve Crystal
  • Game Boy Advance (GBA): Pokemon Ruby, Sapphire ve Emerald; FireRed ve LeafGreen
  • Nintendo DS (NDS): Pokemon Diamond, Pearl ve Platinum; HeartGold ve SoulSilver; Black ve White; Black ve White 2

Image

Bu oyunlar serinin ana oyunları olarak listemizde yer ediniyor. Ancak bunun yanında piyasaya sürülen Pokemon Pinball veya Pokemon Mystery Dungeon gibi yan oyunları da aynı yöntemle oynayabilirsiniz.

Gün geçtikçe yeni çıkan konsollar yüzünden oyunları emulatorlere uyarlamak gittikçe zorlaşıyor. PC için geliştirilen bazı deneysel emulatorler mevcut. Bu emulatorler sayesinde Nintendo 3DS konsolundan alınan oyunlar emulatorlere aktarılabilse de hala stabil çalışmıyorlar. Yani en son çıkan Pokemon X ve Y, Omega Ruby ve Alpha Sapphire, Sun ve Moon, Let’s go Pikachu ve Eevee gibi oyunlar Android üzerinden oynanamaz.

Pokemon oyunları Android cihazlarda nasıl oynanır?

Oynamak istediğiniz oyuna karar verdikten sonra sıra bu oyunu Android cihazınıza nasıl yükleyeceğinize geldi. İhtiyacınız olan iki şey var. Bunlar:

  • Oyunu çalıştırabilecek ve oyun dosyalarına uyumlu Emulator,
  • Oyunun ROM’u (kendisi)

Emulator oyunu oynamanızı sağlayan bir yazılımdır. GB, GBA ve NDS oyunlarını oynamak istiyorsanız önce bir emulatore ihtiyacınız olacak. Konsolları taklit eden bu emulatorler sayesinde yüksek fiyatlar ödeyerek yeni konsollar almak zorunda kalmayacaksınız.

Çoğu emulatorler anlık oyun dosyalarını anlık kaydetme ve oyunu hızlandırma özelliğine sahipler, ki bu da Pokemon oyunlarında çok işimize yarayan bir özellik oluyor. Oyun dosyalarını anlık kaydetme özelliği sayesinde birden fazla kayıt dosyasına sahip olabiliyor. Hatta savaşın ortasında bile kaydetme imkânınız oluyor.

Oyunu hızlandırma özelliği ise yavaş yürüyen ve sürekli kendini tekrar eden aşamalarda işimize yarıyor. Bir yerden bir yere hızlıca gitmek veya Pokemon savaşlarını hızlıca bitirmek istiyorsak bu özelliği rahatlıkla kullanabiliriz.

ROM ise aslında oyunun datalarını içerek bir dosya türüdür. Pokemon Red veya Pokemon HeartGold oynamak istiyorsanız bunun için bu oyunların ROM dosyalarını indirmeniz gerekecek.

Ön bilgiyi edindiğimize göre artık hangi emulatorleri kullanmamız gerektiğini ve ROM’ları nasıl temin edebileceğimize geçebiliriz. 

Pokemon’u Android cihazlarda oynamak için hangi emulator’ü kullanmak gerek?

Bu sorunun cevabı hangi konsoldan hangi oyunu oynadığınıza göre değişiklik göstermektedir. O yüzden gelin, her birini tek tek inceleyelim.

Not: Listemizde var olmayan başka bir emulator indirdiyseniz en iyisi o emulator’ü kullanmayın. Maalesef Play Store üzerinde çok fazla sahte emulator mevcut ve bu sahte emulatorler her yere yayılmış durumda. Biz sizin için en iyi emulatorleri tek tek denedik ve nasıl çalıştıklarını test ettik. Öyleyse ilk emulator’ümüzü incelemeye başlayalım.

Game Boy ve Game Boy Color

Google Play Store’daki Game Boy ve Game Boy Color oyunlarını çalıştıran en iyi emulator tartışmasız My OldBoy’dur. Ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Standart oyun içi kaydetmeye izin veriyor ve oyunun hızını 2 kat arttırabiliyor. Bunun yanında hile kodlarını da girebiliyor ve emulator tuşlarını kişiselleştirebiliyorsunuz.

Bir seferlik 15 TL vererek ücretli sürümünü satın alırsanız başka oyuncularla Pokemon takası yapabiliyor ve oyunu 2 kattan daha hızlı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızla takas yaparak oynamak istiyorsanız size ücretli versiyonunu tavsiye ediyoruz.

İster ücretsiz sürüme ister ücretli sürüme sahip olun, her iki şekilde de harika bir oyun performansı elde edeceksiniz. Bu oyunlar ilk çıkan oyunlar olduğu için ve çok eski olduklarından dolayı herhangi bir kasma yaşamayacaksınız. Ayrıca bu emulatorde oyunun ortasında herhangi bir uygulamanın reklamı çıkmıyor.

Google Play İndirme linkleri: My OldBoy! Free (Ücretsiz) | My OldBoy! (15 TL)

Game Boy ve Game Boy Color

Game Boy Advance

GB ve GBC’ye çok benzeyen konsol GBA’nın da müthiş bir emulator’ü var. Bu emulator ise My Boy. My OldBoy ile aynı geliştirici tarafından yapılan bu emulator’de GBA oyunlarını sorunsuz bir şekilde oynayabiliyorsunuz.

Uygulamanın ücretsiz versiyonu erişilebilir olmadığından Google Play Store’da sadece ücretli versiyonu bulunmakta. Ücretli versiyon size istediğiniz zaman istediğiniz yerde oyunu kaydedebilme ve oyunu 16 kat hızlandırma özelliklerini sunuyor. Ayrıca bu emulator sayesinde arkadaşlarınızla takas yapabilir ve hatta onlarla savaşabilirsiniz de.

Ücretsiz bir emulator kullanmak isterseniz John GBAC uygulamasını da alternatif olarak tavsiye edebiliriz.

Google Play İndirme linki: My Boy! (19 TL)

Game Boy Advance

Nintendo DS

Öncelikle ücretsiz emulator olan nds4droid’den bahsedelim. Bu emulator tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olup içinde herhangi bir reklam barındırmamaktadır. Kişiselleştirilebilir kontroller sayesinde konsolda mevcut olan tuşları ve D-pad butonunu istediğiniz yere koyabilirsiniz. Oyun performansı açısından iyi olsa da bazı cihazlar yeteri kadar performans alamayabilirler. Dezavantajı ise birkaç yıldır herhangi bir güncelleme almamış olması.

Diğer emulatorler gibi otomatik kayıt sistemi ve hile kodları gibi özelliklere sahip, ancak oyunu hızlandırma özelliği bulunmamakta. Oyun sadece normal hızında oynanabiliyor.

Öte yandan paranız varsa ve paralı bir emulator kullanmak istiyorsanız size kesinlikle DraStic’i öneririz. Gözle görülür performansının yanında oyunu hızlandırma özelliği de bulunuyor.

Nintendo DS

DraStic güncel olarak geliştirilmeye devam ediyor ve Android TV’nin yanında akıllı telefon ve tabletlerde de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Pokemon deneyiminize yatırabileceğiniz birkaç liranız varsa buna kesinlikle değecektir.

İndirme linki: nds4droid (Ücretsiz)

İndirme linki: DraStic DS Emulator (18 TL)

Eski Pokemon oyunlarının ROM dosyaları nasıl indirilir?

Pokemon ROM’larını Google’da aratarak indirebilirsiniz. Çoğu ROM Nintendo’nun telif hakları yüzünden silinmiş olabiliyor. Ancak biz size ROM’ları indirebileceğiniz güvenilir bir kaynak vereceğiz. Pokemon ROM dosyalarını indirmek için tıklayın. Çoğunlukla .zip veya .rar dosyası olarak paketlenmiş bir şekilde karşımıza çıkan ROM dosyalarını çalıştırmak için paketten çıkarmanız gerekmektedir. .exe veya .apk gibi ROM dosyalarını kesinlikle indirmeyin ve çalıştırmayın.

Bunun yanında ROM’lar hakkında bazı bilinmesi gereken bilgiler var.

Çoğu oyun farklı sürümlerle piyasaya sunulduğundan dolayı ROM’lar da çeşitlilik göstermekte. ROM’ların sonunda (J), (U) ve (E) gibi işaretler olabilir. Bunlar oyunların sunulduğu bölgelere ve kıtalara göre belirlenmektedir. J: Japonya, U: ABD ve E: Avrupa anlamlarına gelmektedir. Oyun dilleri de bu ülke ve kıtalara göre belirlenmiştir.

Herhangi bir ROM’u indirip sorunsuzca çalıştırabilirsiniz ancak nerede yaşadığınıza ve hangi dilleri bildiğinize göre bir seçim yapmak daha doğru olur. Japonca bilmiyorsanız oyunun Japonca sürümünü indirmek mantıksız olacaktır.

ROM dosyaları fazla büyük boyutlu dosyalar değillerdir. ROM dosyalarının boyutları konsolların yaşına göre artmaktadır. Pokemon Red’in ROM dosyası 380KB iken Pokemon Black’in ROM dosyası yaklaşık olarak 110MB’tır.