Porsche tarafından tasarlanan iki yeni AOC monitörü

Porsche tarafından tasarlanan iki yeni AOC monitörü

Tasarımda ve ekran teknolojisinde muhteşem: AOC U32U1

Tasarımda ve ekran teknolojisinde muhteşem: AOC U32U1

U32U1 – Profesyonel kullanıma yönelik gözüpek, ödüllü bir tasarım

U32U1 modeli, ilk bakışta, dünyanın en tanınmış tasarım stüdyolarından biri olan Studio F. A. Porsche tarafından tasarlanan, olağanüstü, Red Dot Tasarım Ödüllü tasarımıyla dikkat çekiyor.

İnsanların iş ve özel hayat algıları değiştikçe, profesyonel ve kişisel kullanıma yönelik ürünlerin, katı bir biçimde birbirinden ayrışması giderek daha fazla sorgulanıyor. U32U1 modelinin tasarımı da işte bunu yansıtıyor. Bu ürün, estetik beklentileri yüksek kullanıcıları hedefliyor ve klasik mobilya tasarımındaki trendlerden yararlanıyor. Boru biçimindeki tripod ayağı, görsel hafiflik yaratıyor ve her ortam ve kullanım bağlamında dikkat çekiyor. 

Model, aynı zamanda diğer üst düzey tasarım özellikleri ile de diğerlerini geride bırakıyor: 4 taraftan çerçevesiz, ince ve eğilebilir ekran, 120 mm’ye kadar yüksekliği ayarlanabilen, parlak metal tripod ayağının üzerine yerleştirilmiş. Kablo konektörlerine de ev sahipliği yapan, yuvarlak köşeli, aluminyum arka kapak, koyu gri renkli, düz arka kapak ile hoş bir kontrast oluşturuyor. Gerçekten işlevsel bir yenilik ise, bu kapağın ekran portre konumuna çevrildiğinde (pivot işlevi) aynı konumda kalması, böylece kablolar da aynı yerde kalıyor. Daha fazla esneklik için ise ekran dış ayaklara ya da duvara monte edilebilmesi için VESA gride sahip.

Profesyonel talepler için kusursuz performans
31.5 inçlik (80 cm), ekstra büyük IPS ekrana, muhteşem bir 4K/UHD çözünürlüğe (3840 x 2160 piksel) sahip. VESA Display HDR 600 ve HDR 10 standartlarına uygunluğu sayesinde, ekran, 1.07 milyar rengi beraberinde getiren, 10 bitlik renk derinliği sunuyor. Görüntüler, etkileyici kontrast ile ışıldıyor ve renkler de parlak beyazdan en derin siyaha kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Ekran, DCI-P3 renk alanının %90’ını kapsıyor, bu da modelin video ve fotoğrafçılık profesyonelleri ile fotoğraf tutkunları ve aynı zamanda tasarımcılar için ideal bir seçim olmasını sağlıyor.

USB-C ile iyi bağlantılı
Olağan HDMI 1.4 ve DisplayPort 1.2 konektörlerinin yanı sıra, bu monitörde HDMI 2.0 ile USB-C portu ve USB 3.1 hub da bulunuyor. USB-C bağlantısı, bir diz üstü bilgisayardan ya da başka bir bilgisayardan yüksek çözünürlükteki video sinyallerinin de iletilmesi için DisplayPort Alternate Moduna sahip. USB Güç temini ise, eş zamanlı olarak diz üstü bilgisayarın pilini 65 W’a kadar şarj edebilir ve USB 3.1 veri iletimi de çok hızlı veri iletimini mümkün kılar.

Q27T1 – İleri görüşlü asimetri

Q27T1’in asimetrik ayağı, önceki modellerin tasarım mirasını sürdürüyor. Sadece özgün tasarımı ile etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda da monitörün ağırlığını mükemmel şekilde dengelemek için monitörün içindeki güç dağılımını mantıklı bir biçimde takip etme biçimiyle de şaşırtıyor. Bu tasarım, tıpkı modern bir heykel gibi, monitörü yerinde tutmak için sofistike yapısal mühendisliğini vurguluyor. Kenar tasarımlı, üç taraftan da çerçevesiz ekran, solundaki ve sağındaki plastik çerçeveyi saklayarak onu gerçekten çerçevesiz hale getiriyor. Alt çerçeve cilalı bir parlaklık ile daha şık hale getirildi, kavisli ve mat arka tarafı ise monitörün saf ve temiz tasarımının altını çiziyor. Ayağın temiz görünümüne ise giriş/çıkış portlarının bir kapak ile saklandığı arka kısım eşlik ediyor. Çıkış kabloları için burada bulunan sadece küçük bir aralık, Q27T1 modelinin genel zarif görünümünü perçinliyor.

Yetenekleriyle de bir o kadar ikna edici 
AOC’nin Q27T1 modelinin 27 inçlik, parlamayan IPS paneli 2560 x 1440 piksellik Quad HD çözünürlüğü sayesinde kusursuz bir görüntüleme deneyimi sağlıyor. IPS teknolojisi, aynı zamanda geniş görüntüleme açılarını ve kusursuz renk reprodüksiyonunu da beraberinde getiriyor. AOC’nin yeni T1 ürün grubu ekranlarının ilk modeli Q27T1, NTSC renk alanının %90’ını kapsayan geniş bir renk gamı sunuyor. İki adet HDMI ve bir DisplayPort soketi ise monitörün, aralarında masa üstü bilgisayarlar, diz üstü bilgisayarlar, Blu-ray çalarlar ve oyun konsollarının da bulunduğu geniş yelpazede yer alan cihazlara bağlanabileceği anlamına geliyor.

Avrupa Pazarlama & İşletme Direktörü Stefan Sommer, şunları söyledi: “En yeni teknoloji ile olağanüstü tasarımın mükemmel birleşimi, bizim Studio F. A. Porsche ile işbirliği sonucunda geliştirdiğimiz yeni monitörlerimizi gerçekten de özel kılıyor. İki yıl önce ilk kez birlikte ürettiğimiz monitörlerin elde ettiği büyük başarının ardından, şimdi de sıradışı tasarımları ile diğerlerinin önüne geçen  iki modeli daha sunabildiğimiz için çok mutluyum.”

Studio F. A. Porsche Tasarım Direktörü Christian Schwamkrug ekliyor: “AOC ile, sofistike ve rafine tasarım tutkumuzu sadece paylaşan değil, aynı zamanda geliştiren mükemmel bir ortak bulduk. Karşılıklı bir kalite ve performans anlayışı, en yüksek teknik ve estetik standartları karşılayan birinci sınıf ve en iyi kalitede ürünler yaratmamızı sağlıyor.”

AOC’nin Q27T1 modeli, 2019 yılının Temmuz ayında 349 USD üretici tarafından tavsiye edilen perakende fiyatından ve U32U1 modeli ise 2019 yılının devamında piyasada bulunabilecek.