Riot Games, Türk Oyuncularıyla Alakalı Veriler Paylaştı

Riot Games, Türk Oyuncularıyla Alakalı Veriler Paylaştı

     Günümüzün oyun sektörünün en popüler oyunlarından birisi olan League of Legends’in şu an dünya üzerinde milyonlarca oyuncusu var. Türkiye’de de oldukça büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan oyunun temsilcisi Riot Games, yatırımlarına ve bunların pozitif açıdan sonuçlarını almaya devam ediyor. Riot Games’in ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürdüğü oyun, son yıllarda hem mobil platformlara yönelik yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak Riot Games’in Türkiye Direktörlüğünü üstlenen Erdinç İyikul, ülkemizde yer alan oyunculara yönelik ilginç detaylar açıkladı.

     Düzenlediği turnuvalarla oldukça büyük kitlelere hitap edebilen League of Legends’in ülkemizde de oldukça tutkulu bir oyuncu kitlesine sahip. Açıklanan verilere göre Türkiye’de şu an itibariyle 15 milyon League of Legends hesabı bulunuyor. Bu veriler ülkemizde en çok oynanan oyunlardan birisi olduğunu da gözler önüne seriyor. Ayrıca ülkemizde son bir yılda 2 milyondan fazla yeni hesap açılmış durumda. Ülkemiz de ki oyuncu kitlesinin yaş aralığı ise 15-25 arasında değişiyor ve bu oyuncuların genellikle eğitim seviyesi lise ve üniversite arasında değişiyor.

    League of Legends’in gün içerisinde en çok oynandığı zaman dilimi ise 19.00 – 22.00 saatleri arasında değişiklik gösteriyor. Ülkemizde 2019 yılı boyunca League of Legends toplam 400 milyon saate yakın oynandı. Oyunun en çok online oyuncuya sahip olduğu günler ise genellikle Cumartesi ve Pazar.

     Riot Games Türkiye Direktörü Erdinç İyikul, yapığı açıklamasının devamında ise ülkemizde bulunan oyuncu kitlelerine dair analizlerini paylaştı. Erdinç İyikul, “Türkiye’deki oyuncu profiline baktığımızda hızlı sonuç almak isteyen, tek hamleyle rakibin en kritik noktasını ortadan kaldırabilen karakterlerin tercih edildiğini görüyoruz. Oyuncularımız, seçtiği rolün etkili olmasını, maçlarda ön plana çıkmasını tercih ediyor. Bu nedenle, örneğin şampiyon seçiminde özellikle ani hasar potansiyeli yüksek (suikastçi) şampiyonlar Türkiye’de çok tercih ediliyor. Geleneksel bir spor olan futbolda nasıl forvet olup gol atmayı seviyorsak; Sihirdar Vadisi’nde de hızla skor almaya, takımın yıldızı olmaya bayılıyoruz.”  açıklamalarında bulundu.

     Riot Games geçtiğimiz yıl, geliştirdikleri yeni oyunlarının tanıtımlarını yapmıştı. Özellikle geliştirilen stratejik kart oyunu Legends of Runeterra, sıra tabanlı savaş oyunu Teamfight Tactics ve binlerce oyuncunu heyecanlandıran mobil oyunculara yönelik olacak olan League of Legends: Wild Rift oyunlarını duyurmuştu.