Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

Sadece Netflix Serisini İzleyenler, The Witcher Oyunlarından Hangisine Başlamalı?

Netflix’in çıkardığı The Witcher serisi bildiğiniz üzere önce kitap olarak yazıldı, daha sonra da oyunu çıktı. Pek çok izleyici bu hikayenin nereye varacağını merak ettikleri için de oyunlarını oynamak istiyorlar. Hangi oyundan başlamaları gerektikleri ise kafada soru işaretleri bırakıyor. Netflix Witcher serisinin oyunları tekrar popüler hale getirdiği ise su götürmez bir gerçek. Dört yıl önce piyasaya çıkan The Witcher 3 oyununun satış sayısı bugünkü satış sayılarından çok geride.

The Witcher ile ilk kez Netflix serisi sayesinde tanışanlar oyunlara alışmakta biraz zorlanabilirler. İzleyiciler bu uzun hikayeyi kapsayan sekiz kitabı okumaktansa oyunlarını oynamayı tercih ediyorlar. Biz de sizler için oyunları nasıl elde edeceğinizi, hangi oyunları oynamanız gerektiğini ve bu oyunlar için nasıl bir PC’ye sahip olmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

The Witcher 1 ve 2’yi atlayabilirsiniz

The Witcher 1 ve 2’yi oynamasanız da olur. Böyle söylesek de bu onların kötü oyunlar olduğu anlamına gelmiyor elbette. Kitaplardan bağımsız bir başlangıç yapmak için CD Projekt Red birinci oyunun başında Geralt’a hafıza kaybı yaşatmıştı. Hikayenin evrenine hakim olmayan kişiler için böyle bir strateji geliştirmişlerdi. Bu şekilde hafızasını parça parça geri kazanan Geralt’ın hikayesini oynuyor ve bir yandan da kitaptaki yerleri ve olayları keşfediyorduk.

Bu dünya ile ilgili daha fazla şey görmek istiyorsanız rahatlıkla The Witcher 2 oynayabilirsiniz. The Witcher 1 henüz tarihe karışmadı, ama yine de atlasanız da olur. Oyunu saatlerce oynamak yerine oyunun özetini izlemek daha mantıklı.

Asıl oynamanız gereken oyun: The Witcher 3

Netflix serisinin birinci sezonu hikayeye oldukça başarılı bir giriş yaptı. Birinci sezon sonunda The Witcher 3’ün pek çok ana karakterini görmüş olduk. Sekizinci bölüm credits bölümü geldiğinde, Ciri’nin yaşlı kanın bir çocuğu olduğunu ve özel güçleri olduğunu gördük. Geralt ile birbirlerini bulduğunu, Yennefer ve Geralt’ın nasıl tanıştığını biliyoruz. Triss ve Jaskier’i gördük (oyunlarda Dandelion) ve Geralt’ın canavar avcılığı mesleğini öğrendik. Niilfgaard’ın her ne pahasına olursa olsun dünya hakimiyeti hedeflediğini biliyoruz. Büyücüler çemberinin ego ağından oluştuğunu ve kontrolsüz otoriteye sahip olduğunu biliyoruz. Kısacası birinci sezon tüm temelleri kapsıyor.

The Witcher 3 büyük ölçüde ilk iki oyundaki olayları görmezden geliyor. Başlangıçta Geralt hafızasını tamamen geri kazanmış ve ilk iki oyunda atlanan Ciri karakteri aniden önem kazanmıştı. The Witcher 3 önemli boşlukları doldurma, karakterleri tanıtma ve kilit olayları işleme konusunda ve serinin ilk sezonu ile oyunun başlangıcı arasında gerçekleşen önemli olayları özetleyerek gerekli boşlukları doldurarak iyi bir iş çıkardı. Bilmeniz gereken her şey, akıllıca hazırlanmış diyaloglar, bazı tanıtım kesitleri büyük ölçüde bize aktarıldı.

Kitapları okumayı atlayıp sadece The Witcher 3’e odaklanırsanız çok şey kaybetmezsiniz. Buna rağmen kitapları okuma isteğiniz varsa kitapları şu sırada okumanızı tavsiye ederiz.

 • 1) The Last Wish
 • 2) Sword of Destiny
 • 3) Season of Storms
 • 4) Blood of Elves
 • 5) Time of Contempt
 • 6) Baptism of Fire
 • 7) The Tower of the Swallow
 • 8) The Lady of the Lake

Witcher 3 nereden satın alınır?

Yani The Witcher 3’ü denemeye karar verdiniz. Aşağıda oyunu nereden alacağınızı gösteren birkaç bağlantı bulacaksınız, ancak önce birkaç temel şeyden bahsetmemiz gerekiyor.

The Witcher 3: Wild Hunt, The Witcher 3’ün temel oyunudur. Yaklaşık 100 saat süren bir yolculuk sonunda oyunu tamamlıyorsunuz. Ancak biz size The Witcher 3: Game of the Year Edition’u öneriyoruz. Oyunun bu sürümünde Hearts of Stone ve Blood and Wine ek paketleri de bulunduğundan dolayı size ekstra 50 saatlik bir içerik daha sunmuş oluyor. Bu içerikte yeni mekanlar, yeni görevler, yeni karakterler ve oyun sistemleri bulunmakta.

GOG: The Witcher 3’ü dijital olarak GOG’dan satın alabilirsiniz. Oyunu oynamak için bilgisayarınıza GOG’a ait ufak bir yazılım kurmanız gerekiyor. İndirin, yükleyin ve GOG Galaxy 2.0’nin kütüphanesinden dilediğiniz zaman oyunu oynayın.

Steam: Kolay kütüphane kullanımı ve topluluk içeriği sayesinde The Witcher 3’ü Steam platformunda da rahatlıkla oynayabilirsiniz.

The Witcher 3’ü çalıştırmak için hangi sistem gereksinimleri gerekiyor?

The Witcher 3’ü konsolda oynamak problem yaratmasa da mümkünse bu oyunun PC’de oynanmasını tavsiye ediyoruz. Piyasaya çıkmış en iyi oyunlardan biri ve harcanan paraya kesinlikle değiyor. Yeni bir PC oyuncusuysanız The Witcher 3 için gereken sistem gereksinimlerine göz atmadan oyunu satın almamanızı öneririz.

The Witcher 3, beş yıl önce piyasaya çıktığından dolayı sistem gereksinimleri konusunda suratımızı çok da astırmıyor. Beş yaşından daha küçük bir ekran kartına sahip bir bilgisayarınız varsa, The Witcher 3’ü sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz. Bunun yanında aynı yaşta bir işlemciyi de göz ardı etmemek gerek. Oyunun sistem gereksinimlerine şöyle bir bakalım:

Minimum sistem gereksinimleri:

 • Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD Phenom II X4 940
 • Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
 • 6GB RAM
 • 64-bit Windows 7 veya 64-bit Windows 8 (8.1)
 • DirectX 11
 • 40 GB boş sabit disk alanı

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • Intel Core i7 3770 3,4 GHz / AMD AMD FX-8350 4 GHz
 • Nvidia GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 290
 • 8GB RAM
 • 64-bit Windows 7 veya 64-bit Windows 8 (8.1)
 • DirectX 11
 • 40 GB boş sabit disk alanı