Samsung Galaxy Fold İncelemesi

0 Yorum · 95 Görüntüleme

Samsung, Apple'ın iPhone modelleri ile yaptığı yeniliklerine karşın Galaxy S10 ile yaptığı ekrana gömülü parmak izi okuyucusu ile cevap vermesine rağmen Samsung, piyasadaki ilk katlanabilir telefonu duyurarak gündeme geçtiğimiz aylarda oturmuştu. Gündeme oturmasının ardından hakkında pek çok haber yapılan Galaxy Fold günümüzde ise katlanabilir ekranının bozulması ile tekrardan gündeme oturmuş durumda.


İlk Katlanabilir Tam Ekrana Sahip Telefon

Evet yanlış okumadınız. Piyasadaki ilk katlanabilir tam ekrana sahip olan tek telefon Samsung tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan ve ilk modelleri piyasaya sürülen bu model. Alttaki fotoğraftan da görüldüğü üzere ekran tam ortasından katlanıyor. Katlandığı noktada yer alan çizgi ise kullanıcılar tarafından olumsuz yönde yorumlanıyor. Ekranın orta noktasında olan kayıp ise çok belli olmadığı için tam olarak görülmüyor.

2 Tane Ekrana Sahip

Ekran konusunda telefonun katlanmış halinde iken işlerimizi halledebilmemiz için ön paneline 4.6 inç boyutunda olan 720x1680 yani HD+ çözünürlüğüne sahip olan bir ekran konumlandırılmış. Ayrıca bu ekranın oranları ise  21:9 gibi alışık olmadığımız bir değere sahip. Nasıl göründüğü konusu ise kişiden kişiye farklı görüşler alabiliyor. Ayrıca bu küçük olan ekran bu işlevine ek olarak telefon açık iken PUBG gibi trend olan oyunlar oynarken telefonun arka tarafında kalacağı için dokunmatiğine bazı tuşlar atayabiliyorsunuz. Bu tuşlar sayesinde de oyununuz oldukça keyifli bir hal alıyor. 4.6 inç boyutunda olan bu ekran, piksel yoğunluğu konusunda da 397 PPI değerini sunuyor. 

Küçük olan ekranda Super AMOLED ekran teknolojisi kullanılmasına karşın ana ekranda Dynamic AMOLED teknolojisi kullanılıyor. Küçük ekranın bulunduğu panel kullanıcılara %48.84 gibi oldukça düşük bir ekran gövde oranı sunuyor. 

Katlanabilen ekran ise 7.3 inçlik boyutunun yanında 1536x2152 yani QXGA+ gibi güzel bir çözünürlük değerini bizlere sunarken 21:9 ekran oranına sahip. Bu kocaman ekran, piksel yoğunluğu konusunda 362 PPI değerine sahip. 

6 Adet Kameraya Sahip Olan Katlanabilir Telefon

Aşağıdaki fotoğraftan da görüldüğü üzere bu telefon tam tamına 6 tane kameraya sahip. Küçük ekranın bulunduğu panelde sağ üstte bulunan kamera 10 Megapixel çözünürlüğe, f2.2 diyafram değerinin yanında 26mm görüş açısı sunuyor. 

Alttaki fotoğrafın sol tarafında olan yani arka kapakta yer alan kameraların özellikleri ise sırası ile şöyle:

  • 1. Kamera: 12 Megapixel çözünürlüğün yanında f1.5 ve f2.4 diyafram aralığına ve 27mm görüş açısına sahip
  • 2. Kamera: 12 Megapixel çözünürlük, f2.4 diyafram ve 52mm görüş açısına sahip. Buda ultra yakınlaştırmaya yarıyor.
  • 3. Kamera: 16 Megapixel çözünürlük, f2.2 diyafram ve 123 derece görüş açısına sahip. Bu kamera ile ultra geniş açılı fotoğraflar geçilebiliyor.
Katlanabilir olan 7.3 inç ekranın bulunduğu panelde yer alan 2 tane kameranın özellikleri ise sırası ile şöyle:

  • 1. Kamera: 10 Megapixel çözünürlük, f2.2 diyafram ve 26mm görüş açısına sahip. Geniş açılı fotoğraf çekebilme özelliğine sahip.
  • 2. Kamera: 8 Megapixel çözünürlük, f1.9 diyafram ve 24mm görüş açısına sahip. Bu kamera derinlik algılama teknolojisine sahip.

Teknik Detaylar

Telefona dair bayağı bir bilgiyi verdik. Şimdi sıra geldi teknik detaylara. Telefon Qualcomm'un ürettiği Snapdragon 855 adlı yongayı kullanıyor. Ana işlemci olarak Samsung burada 8 çekirdeğe sahip olan ve 2.84GHz hızında çalışan Kryo 485 adlı işlemciyi tercih etmiş. İşlemci mimarisi olarak ARMv8-A'yı kullanan Kryo 485, Qualcomm'un Snapdragon 855 için önerdiği işlemciler listesinde yer alıyor. Samsung, Galaxy Fold için grafik işlemci olarak Adreno 640'ı tercih etmiş. Bu yonga seti 7 nanometre teknoloji ile çalıştığı için oldukça performanslı olacağına kesin gözle bakılıyor.

Bu yonga seti ile Samsung, son zamanlarda güvenini kaybettiren AnTuTu uygulamasında 363.000 gibi gerçekten iddiali bir puana sahip. Samsung Galaxy S10 modelinin SDM855 kodlu modeli bu testten 358.000 puanla çıkmıştı. Şu anda AnTuTu puanında rekor 371.000 puan ile Xiaomi Mi 9'da bulunuyor. Unutmadan, burada söylenenler telefonlar için geçerli. Eğer Galaxy Fold tablet sınıfında bulunsaydı karşısında AnTuTu testinde şu anda birinci olan ve 548.000 puana sahip olan iPad Pro 2018'in 11 inçlik modeli olacaktı.

Galaxy Fold 12 GB RAM ile birlikte geliyor. Bu denli fazla RAM'a sahip olmasının asıl nedeni ise küçük olan ekrandan büyük ekrana geçerken uygulamanın tamamen hafızaya alınıp kapanmamasını sağlamak. Bu sayede ekrandan ekrana geçerken uygulama kapanmayacak. Bu RAM'lar LPDDR4x tipinde.

Samsung Galaxy Fold, bu denli iddialı özelliklerin yanında 512 GB gibi büyük bir depolama alanı ile geliyor. Yani tam tamına taşınabilir bir mega bilgisayar ve üst düzey özelliğe sahip bir kamera demek pekte yanlış olmaz.

Tasarımsal Detaylar

Samsung Galaxy Fold katlanmış halde iken 160.9 x 62.9 x 15.5 milimetre boyutlara sahip. Açılmış halde iken 160.9 x 117.9 x 6.9 milimetre boyutlarına çıkıyor. Yani telefon katlanmış halde iken 15.5 milimetre kalınlığa sahip. Açıldığında ise 6.9 milimetre. Katlandığında ne kadar boşluk kaldığını ise küçük bir hesap ile bulabilirsiniz. Telefon 4G ile 1200 Mbps indirmenin yanında 150 Mpbs karşıya yüklemeyi destekliyor. 4G teknolojisi olarak Cat.18 seviyesini destekliyor. 

Samsung Galaxy Fold, üzerinde Android 9.0 (Pie) ile geliyor. Kullanıcı arayüzü olarak Samsung One UI kullanırken bu arayüzün 1.2 versiyonunu kullanıyor. Telefon şarj girişi olarak USB Type-C kullanırken üzerinde kulaklık için bir Jak çıkışı bulunmuyor. Telefon çift sim destekliyor. Sim olarak eSIM ve Nano-SIM (4FF) kullanıyor.

Batarya konusunda 4380 mAh batarya ile gelen Galaxy Fold, bu ekranların ve bunca donanımın ihtiyacını kolayca karşılıyor. Şarj konusunda hızlı şarj ve kablosuz hızlı şarjı destekleyen telefon şarj konusunda üzmeyeceğe benziyor. 

Suya ve toza karşı dayanıklılık vaad etmeyen telefonu kullanırken dikkatli olmakta yarar var.

Çıkış fiyatı olarak 1.980$ olacağı söyleniyor. Güncel kur ile ülkeye giriş fiyatı 11.900₺ civarında olacak telefon ek ücretlendirmeler ile 15.000₺ civarına satılabilir.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!