Twitch, 7 Milyondan Fazla Bot Hesabı Yasakladı

Twitch, 7 Milyondan Fazla Bot Hesabı Yasakladı

Şirket, Twitch platformunda “sahte etkileşimlerin yükselmesine” katkıda bulunan 7,5 milyon bot hesabı yasaklandığı açıklandı.

Bu sahte hesapların çoğu, Twitch'in Hizmet Şartları'nı ihlal eden takip botu veya görüntüleme botlarıdır. Twitch, Twitter'da yaptığı açıklamada, “gelişmeye devam eden makina öğrenmesi teknolojisi” tarafından tespit edildiğini ifade etti. Bu yasağın sonucu, bazı yayıncıların takipçi veya izleyici sayılarının azalmasına neden olabilir. Twitch, etkilenen yayıncılara daha fazla bilgi vermek için onları bir makaleye yönlendirdi.

Twitch'e göre sahte etkileşim, “koordinasyon veya üçüncü taraf araçları yoluyla görüşler veya takipler gibi kanal istatistiklerinin yapay olarak şişirilmesidir”. Bu davranış, bir bilgisayar veya komut dosyası tarafından kontrol edilen hesapları kullanarak göründüklerinden daha iyi olmaları için kanal istatistiklerini tahrif etmek için takip botu oluşturma ve görüntüleme botlaması gibi şeyleri içerir.

Twitch yardım makalesinde, “Yapay katılım ve botlama, yasal yayıncılar için büyüme fırsatlarını sınırlar ve bir bütün olarak topluluğa zarar verir,” diye yazdı. Uygulamayı organize eden veya uygulamaya katılan yayıncılar, belirsiz bir askıya alma da içerebilecek “hesapta yaptırım uygulandığını” göreceklerdir.