Yapay Zekalı Bebek, İnsan Doğasının Sırlarını Açıklayabilir

0 Yorum · 232 Görüntüleme

Mark Sagar ve yeni şirketi Soul Machines Ltd.'in sanal, yapay zekalı yaratımı olan BabyX; görünüş, ses çıkarma ve davranış olarak onunla etkileşime giren gerçek bir bebek gibidir.


Yapay Zekalı Bebek

Yapay Zekalı Bebek

Tıpkı sizin gibi bir gerçek duygusal tepki üretir. İşte istenilen nokta tam da budur: BabyX, insana AI (Yapay Zeka) ile etkileşimde bulunmayı çekici kılar ve her etkileşim örneği ona insanın neye benzediğini daha çok öğretir. 

Sagar, insanlar ve AI'lar arasında simbiyotik bir ilişki kurmanın önemli olabileceğine inanan AI'nın insancıllaştırılması için bir kuvvettir. Birçok AI uzmanı, robotlara ve AI sistemlerine, insan gibi davranıp duygularını ve anılarını davranışlarını ve kararlarını bildiren tüm potansiyellerini gerçekleştirebileceklerini iddia ediyor; Bunlar bizi yeni deneyimler aramaya motive eden şeylerdir.

Sagar'ın bu alandaki teknikleri, detaylı, sanatsal olarak tasarlanmış yüzlerinin biyolojik modellerini ve benzeri görülmemiş karmaşıklığın simülasyonlarını maskelediği için radikal olarak yenilikçidir. Örneğin, BabyX gülümsediği zaman; her seferinde simüle beynini, AI sistemine sanal endorfinleri, dopamini ve serotonin salınmasını tetikleyen "duyuları" ile bir şey algılamıştır. Görselleşmiş halinden bir katman, kelimeleri gördüğü ve övgü aldığı zaman beyninin dil ve zevkle bağlantılı alanlarında parlama oluyor. 

Sagar Bloomberg'e verdiği demeçte; "Araştırmacılar, çok miktarda bilişsel modeller inşa ettiler; ancak kimse onları bir araya sıkıştırmadı. Yapmaya çalıştığımız şey: onları birbirine bağlayıp animasyonlu bir vücuda koymak. İnsan hesaplaması için merkezi sinir sistemi oluşturmaya çalışıyoruz." dedi. Ekip ciddi bir şekilde çalışmalara başlamış ve  insanlığın iç hayatını tersine çeviren en büyük becerisinin tüm bu kısmı ile ekip insan beyninin dünyanın en ayrıntılı haritasını oluşturmuştur. 


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!