Humankind İncelemesi: Medeniyet Çok Kültürlülükle Buluşuyor

Humankind İncelemesi: Medeniyet Çok Kültürlülükle Buluşuyor

Herkesin hayatında en az bir kez oynadığı bir oyun olan Civilization'ı gündeme getirmeden bir 4X stratejiden bahsetmek imkansız. Şu anda 30 yaşın üzerinde olan bir seri ve bu süre içinde önceki yinelemelerinde büyümeye ve genişlemeye devam ediyor. Bununla birlikte, bu bir Civilization analizi değil, ancak bundan bahsetmek zorunda kaldık çünkü çoğu 4X oyunu bu dev seriyle yakından karşılaştırılıyor.

Bu türdeki başlıkların öne çıkması için, kendilerini bu denenmiş ve gerçek formülden ayırmanın bir yolunu bulmaları gerekiyor. Ne de olsa 4X strateji, keşfetmek, genişletmek, sömürmek ve yok etmek anlamına geliyor. Yani her biri bu dört özelliği kontrol edip hala yeni mi hissettiriyor? Amplitude Studios ödevini yapmış ve Humankind başka bir medeniyet yönetimi oyunu olmayı başarmış. Civilization oyunu gibi görünse de, onu taze ve aynı zamanda tanıdık tutan yeterli kişisel dokunuşlar sunuyor.

 

Yeni başlayanlar için, Humankind’ın kazanmanın yolu şöhretten geçiyor. Evet, tarih bize en iyi imparatorlukların iyi ya da kötü nedenlerle sonsuza kadar hatırlananlar olduğunu söyleyecek ve bu nedenle şöhreti zafere giden yol gösterici olarak kullanmaya devam etmek mantıklı. Bir şeyler inşa etmek, düşman kabilelerini öldürmek, para kazanmak gibi çeşitli eylemlerle ün kazanacaksınız.

Oyunu şöhretle kazanmak, örneğin dinden yararlanan başka bir kültür hakkında endişelenmenize gerek olmadığı için işleri daha adil hale getiriyor. Bunun yerine, şöhret kazanmanın ve liderliği sürdürmenin en iyi yollarına odaklanmak için kendi kültürünüzün avantajlarını kullanmanız gerekecek. Şöhret kazanmanın da birçok yolu var ve medeniyetinizin zaman içinde bir şekilde değiştiğinden dolayı, size oynamanız için çok şey sunuyor.

 

Aslında, çağlar boyunca ilerledikçe uygarlığınız değişebilir ve büyük olasılıkla değişecektir. Bir oyuna ilk başladığınızda, kendinize ait bir toprak aramak için toprakları dolaşan Neolitik bir kabile olarak başlıyorsunuz. Haritanızın neye benzediğini, ne kadar araziyle çalışmanız gerektiğini veya çevredeki arazinin kaynakları açısından ne kadar zengin olduğunu bilmediğiniz için bu ilk birkaç dakikalık oyun rastgele geçiyor. Deneyiminizi kişiselleştirmek için seçeneklerde bu özelliklerden bazılarında ince ayar yapabilirsiniz, ancak iki başlangıç ​​konumu asla değişmiyor.

Şehrinizi inşa etmek, daha fazla karakol mevki dikmek ve bölge inşa etmek gibi birkaç görevi yaptıktan sonra, bir sonraki çağa ilerlemenize yardımcı olacak dönem yıldızları kazanacaksınız. Yeterince dönem yıldızı kazandığınızda, zamanda bir sonraki aşamaya geçebilir ve kendinize ait bir medeniyet seçebilirsiniz. Ve olay burada başlıyor. Civilization gibi bir oyun size bir kültürü takip edip onun büyüyüp dünyasal bir güce dönüşmesini izletirken, Humankind çeşitli kültürleri beğeninize göre karıştırmanıza ve eşleştirmenize izin veriyor.

Her çağda yeni bir kültür seçmenin en güzel yanı, stratejinizi arada bir değiştirmenize ve fetihinizdeki çeşitli unsurlara odaklanmanıza izin vermesi. Kültürler, belirli kaynaklara benzersiz güçlendirmeler ve bonuslar getirir, ancak aynı zamanda o kültürün özelliğinin dönem yıldızlarının kilidini açmanız için size daha fazla ün verir. Örneğin, Yunanlılar gibi bir bilim kültürü, size daha fazla teknolojiyi daha hızlı keşfetmenize olanak tanıyan ve belirli bir sayıda keşfetmek için dönem yıldızlarının kilidini açmanıza olanak tanıyan her turda ekstra bilim sağlayacak.

Civilization'da, sadece bir büyük krallık seçip onun zaman içinde geliştiğini görmekle kalıyorduk. Ancak burada, insanlığın başlangıç döneminde Harappalılar olarak oynayabilir, tarımsal odakları sayesinde gıda kaynaklarınızı geliştirebilir ve ardından endüstride üstün olan Mayalara geçerek daha fazla yapı inşa etmenize ve şehirlerinizi genişletebilirsiniz. İleriyi düşünmek ve yerinde bir stratejiye sahip olmak, şüphesiz sizi şöhretle ödüllendirecektir.

 

Savaşa girmek bile size her hareketi manuel olarak yapma şansı vererek, saldırınızı planlarken nehirleri, yüksek yerleri ve tıkanma noktalarını göz önünde bulundurmanıza olanak tanır. Hatta bazı savaşların gidişatını değiştirmek için dönüşler arasında takviye bile getirebilirsiniz. Bir başka ilginç özellik de, biriyle savaşta olduğunuzda, savaş destek sayacınız düşerse size kaynak ve zaman tasarrufu sağlamak için otomatik olarak teslim olacaksınız. Aynısı düşmanlarınız için de geçerli, bu nedenle diğer krallıkları fethetmek, kazanmak için etrafınızdaki her şeyi yağmalamaktan çok daha az sıkıcı hale gelmekte.

 

Birkaç oyun oynadıktan sonra kendinize uygun bir ritim bulacaksınız ve bu araçları elinizin altında kullanırsanız rakiplerinizi kolayca yenebileceksiniz. Hatta sizi en iyi sonuçlarla ödüllendireceğinden emin olduğunuz aynı hileleri kullanmaya meyilli olabilirsiniz ve her harita farklı olduğundan, meydan okumanız arazinizi ve komşu kültürleri anlamak olacak. Hiçbir şekilde tekrar etmiyor, ancak birkaç oyundan sonra neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlıyorsunuz.

Bir sonraki çağa ne zaman gireceğiniz de önemli bir karar çünkü istediğiniz kültürü ilk seçen siz olacaksınız, ancak mevcut çağınızın tüm yıldızları her ilerlemede sıfırlanacak. Kültürler ilk gelenin önceliği olduğu için, oyun aynı zamanda bir yarış gibi hissetme eğiliminde. Yeni bir kültürü ilk seçen, en sevdiğiniz antik harikayı ilk inşa eden veya Mars'a ilk ulaşan siz olun. Çoğu 4X strateji oyununda olduğu gibi, Humankind oyun ortalarında biraz yavaşlıyor, bu nedenle başkalarıyla rekabet etme hissi turlarınıza daha fazla anlam kazandırıyor.

 

Bu kültürel benimseme yönteminin dezavantajı, oyununuzun ironik bir şekilde kişilikten yoksun görünmesine yol açıyor. Civilization gibi oyunlar, bir kültürü, onun yöneticisini ve insanlarını yeni zirvelere çıktıkça takip etmenizi sağlar. Burada her şey size farklı zamanlarda atılıyor, bu yüzden gerçekten bir aidiyet duygunuz yok. “Yöneticiniz”, tabiri caizse, aslında, mevcut kültürünüze ve çağınıza göre kıyafetlerini değiştiren, diğer oyunların genellikle masaya getirdiği tarihsel çekicilikten yoksun olacak şekilde kendiniz için yarattığınız bir avatar. Aynı kültür olarak kalmaya ve ne kadar ün kazandığınız konusunda bir bonus kazanmaya karar verebilirsiniz, ancak ne tür bonuslar alacağınızla sınırlı olacağınız için oyun bu şekilde çok daha zor. Oyun, çeşitli kültürler aracılığıyla oynanmak içindir, ancak bunu yapmak, özellikle herhangi birine ait olmadığınızı hissetme anlamına geliyor.

Diğer dünya yöneticileri sizinle ittifaklar kurabilir, takas yapabilir, hatta sizinle savaşa girebilir, ancak kültürleri de değiştirdikleri için kimi temsil ettiklerini takip etmek zor. Etkileri dünya haritasında belirli bir renkle temsil ediliyor, ancak Hunlar bir anda başka bir şey olabileceğinden, kimin kim olduğunu takip etmek bir angarya haline geliyor. Bunun yerine onlar da kimliklerini kaybediyorlar ve onları basitçe mavi, yeşil veya mor renklerle anımsamaya başlıyorsunuz.

Ayrıca oyunu oynarken sizi belirli ideolojilere hangi yöne yaslanacağınıza karar vermeye zorlayacak çeşitli olaylar ve sivil kararlarla karşılaşacaksınız. Geleneğe veya ilerlemeye, özgürlüğe veya otoriteye vb. odaklanmayı seçebilirsiniz. İnsanlarınızı istediğinizi izleyerek şekillendirebilmek harika, ancak yine de kültürden kültüre gittiğiniz için, bu olaylar ve bunlara eşlik eden tanıtımlar rastgele veya genel görünebilir.

Bununla birlikte, yeni bir çağa girmenin en önemli özelliği, şehirlerinizin eski temellerinin üzerinde büyümeye devam etmesi, yani geçmiş kültürlerinizin hala kimliklerinin bir parçası olarak kalması. Bu, dünyanın çeşitli yerlerinden binalara sahip şehirlere yol açabilir ve ordularınız bile askerler, cilt tonları ve sınıfların bir karışımını içerebilir. Bazen, çeşitli yer işaretlerini seçip şehirlerinize yerleştirebileceğiniz Sim City gibi hissettirebiliyor ve bazıları harika görünüyor, ancak diğerleri biraz yersiz görünüyor. Çok kültürlülüğün bir bedeli var.

 

Buna rağmen, oyun tüm bu kültürlerin güzel görünmesini ve benzersiz bir şekilde farklı hissettirmesini sağlamak için harika bir iş çıkarıyor. Belirgin mimari farklılıkların yanı sıra, şehirler yakınlaştırıldığında canlı ve hareketli olduklarını size bildiren benzersiz ayrıntılar da içeriyor. Yollar, şehirlerinizi karakollarınıza bağlar ve hatta kendi başlarına dolaşan NPC'leri veya hayvanları bile görebilirsiniz. Her kültür, yeni bir etki altında olduğunuzu bilmenizi sağlayan uygun müzikleri de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, Humankind tarihsel olarak doğru olmasa da, tarihsel olarak otantik olma konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Humankind’i bu kadar zorlayıcı bir deneyim yapan şeyin kesinlikle en ön safında yer alan özgünlüktür. Sadece kültürleri karıştırma ve geçmiş dönemlerin binalarını ve ideolojilerini benimseme düşüncesi bir antropologun hayalidir. Bununla birlikte, dünya haritasına benzeyen bir bulanıklıkta bir araya geldiğinden, sizi her bir kültüre bağlamada tökezliyor. Kısacası oyun genel hatlarıyla Civilization havası verse de size oynamanız için yeni birçok şey sunuyor.