PS5 Kontrolcüsü Çıkarılabilir Ön Panele Sahip Olacak

PS5 Kontrolcüsü Çıkarılabilir Ön Panele Sahip Olacak

Sony PlayStation 5'i henüz piyasaya sürülmemiş olabilir, ancak artık DualSense denetleyicinin ön tarafındaki ön panelin çıkarılabileceğini biliyoruz. Bunu yapmak zor değil ve özel araçlar gerektirmiyor, bu yüzden bu özelleştirilmiş DualSense ön panellerin yolunu açabilir.

DualSense Ön Panel Nasıl Çıkarılır?

Yakın zamanda DualSense denetleyicisine ilk kez bakan bir YouTube yorumcusu olan John Glasscock'a göre, siyah ön panelin çıkarılması gerçekten çok kolay. Kendisi bunu aşağıdaki videoda deniyor ve plakayı 55 saniyede çıkarıyor.

Gördüğünüz gibi, siyah plaka kolayca yerinden çıkıyor ve herhangi bir tornavida veya başka bir alet kullanılmadan kolayca çıkarılabiliyor. Aynı işlemi ters şekilde yaparak plaka yerine takılabiliyor. Yani PlayStation hayranları yeni konsollarını aldıklarında bu eylemi gerçekleştirebilirler.

DualSense Kontrolcüsü Özelleştirilebilecek Mi?

Teorik konuşursak, varsayılan ön plakayı değiştirerek DualSense denetleyicisini özelleştirebileceğinizi varsayabiliriz. Bu kadar kolay kaldırıldığı göz önüne alındığında, Sony haricindeki bir şirketin kendi varyasyonlarını tasarlamasını, üretmesini ve satmasını engelleyen hiçbir şey yok gibi görünüyor.

Ancak, Sony'nin bu konuyu hiçe saymasını beklemeyin. Sony, daha bu hafta Customize My Plates'i yasakladı ve ticari marka ihlalini şirketin mallarını satmayı durdurmasının nedeni olarak gösterdi. Üçüncü taraf bir marka, PlayStation 5 konsol ön panellerinin kendi varyasyonu için ön sipariş almaya başlamıştı. Görünüşe göre Sony bununla ilgili sorun yaşadı ve sonuç olarak tüm siparişler iptal ve iade edildi.

Bu, başka bir markanın kendi DualSense ön panellerini oluşturmaya çalışması durumunda, tıpkı Customize My Plates'in yaptığı gibi, kendisinin Sony ile başının dertte olacağı anlamına geliyor. Konsol ön panel fikri mülkiyet olarak sınıflandırılırsa, aynısı DualSense ön paneli için de söylenebilir. Bu, Sony'nin para kazanmak isteyen herkesi engellemesine yol açabilir.

Resmi DualSense Özel Ön Panelleri Görecek Miyiz?

Konsolun ön kaplamasını değiştirebilme konusundaki yutturmaca göz önüne alındığında, Sony'nin lisanslı konsol ön panelleri yayınladığını görebiliriz.

Bu durumda, bir PlayStation ön paneli ve DualSense ön paneli içeren paketler de görebiliriz. Ancak, Sony tarafından üçüncü taraf özelleştirmesine izin verilip verilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

PlayStation hayranları, ilk PlayStation kontrol cihazının piyasaya sürüldüğü 1994 yılından beri kontrol cihazlarını özelleştiriyor. DualSense'e gerçekten farklı bir görünüm vermek istiyorsanız, vinil kaplamalar her zaman bir özelleştirme seçeneğidir.