2019’un En İyi Dönüştürülebilir ve Hibrit Dizüstü Bilgisayarları/Tabletleri
‘’Dizüstü bilgisayar mı alsam yoksa tablet mi? Aklınızda bu soru varsa size tavsiyemiz ikisi bir arada olan ve dönüştürülebilir cihazlar kullanmanız. Sizler için en iyilerini bu listede derledik.

BİRİ FİYATINA İKİSİDE: DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR BİLGİSAYARLAR!

BİRİ FİYATINA İKİSİDE: DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR BİLGİSAYARLAR!

Yıllarca taşınabilir bir cihaz istedik ve uzun yıllar laptopları bu uğurda kullandık. Daha sonra mobil cihazların işlem gücü inanılmaz derecede arttı ve mobil cihazlar daha çok kullanılmaya başlandı. Klavyesi olmayan tablet ekranları bizlere daha az güç ve işlevsellik sağlasa da kabul etmeliyiz ki işimizi çok kolaylaştırdı. Son yıllarda girişimci üreticiler ise yeni bir şey deneyerek hem bilgisayar olarak hem de tablet olarak kullanılabilen cihazlar üretmeye başladılar.

İKİSİ BİR ARADA NEDİR?

Basitçe söylemek gerekirse, ikisi bir arada bir dokunmatik ekrana sahip, dönüştürülebilir bir dizüstü bilgisayardır diyebiliriz veya dokunmatik ekranlı ve fiziksel klavyeye sahip bir tablette diyebiliriz. Evet, klavyeye ihtiyacınız olduğunda takıp kullandıktan sonra onu taşıması kolay ve şık bir tablete çevirebilirsiniz. Tüm bunları yapması yalnızca bir saniye sürecektir. Bununla birlikte full donanımlı bir bilgisayar aldığınızı söyleyebiliriz. Bu konuda Apple henüz macOS ile iPad’i tam olarak birleştirmedi fakat son çıkan iPad Pro serisiyle bu alana göz kırpmış oldu. Kim bilir belki de yakın zamanda çıkacak bir ‘’ikisi bir arada’’ Mac vardır.

Dönüştürülebilir Dizüstü Bilgisayarlar

Dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar, klavye bölümünü ekranın arkasından 360 derece döndürebilmenizi sağlayan menteşe tasarımına sahip teknoloji harikası cihazlardır. Eğer her zaman yanımda bulunduracağım ve klavye ile işim hep var diyebiliyorsanız, dönüşen tabletlerden daha kullanışlı olabilir.

Dönüştürülebilir bir dizüstü bilgisayarın menteşesinin sağladığı hareket nedeniyle, bu sistemleri genellikle çeşitli modlarda kullanabilirsiniz. Konu esneklik olduğunda bu cihazları yenmek çok zor.

Dönüştürülebilir bir makinede, batarya ve anakart genellikle tabanda bulunur (geleneksel bir dizüstü bilgisayarda olduğu gibi), bu sayede cihaz dizüstünde veya masaüstünde kullanım için dengelenir. Kapaklı kasanın sağlam alt kapağı, çıkarılabilir bir klavye kasasının dayanıksız panelinden daha iyi bir yazma platformudur. Dolayısı ile dönüştürülebilir bilgisayar bu konuda ön plana çıkıyor. Üstelik piller için daha fazla alan olması pilin daha güçlü olacağı anlamına da gelir.

Bu cihazların dezavantajlarından bazıları, menteşe mekanizmalarının bir dizüstü bilgisayardan biraz daha karmaşık olması, pillerin biraz daha ağır olması ve daha kalın olmalarıdır.

Ayrılabilen Tabletler

Bu tabletler ekstra klavye takılabilen yazı tahtası gibidirler. Bu konuda Microsoft kendini aşmış durumda. Surface tablet serisi bu tür tabletlerin öncülüğünü yapmakta. Windows 10 yüklü olan bu tabletler klavyesiz 2 kilodan daha az ağırlıktadır fakat klavye ile bu ağırlık 2 katına çıkabilir. İyi tasarlanmış ve klavye yuvası olan bir tablet, kapaklı bir dizüstü bilgisayardan işlevsel olarak ayırt edilemez.

 Klavye kasasının yararı, dizüstü bilgisayarın normal alt yarısından daha ince, daha hafif olması ya da dönüştürülebilir olmasıdır. Bununla birlikte, sökülebilir hibrit tabletler, daha ağır olma eğilimindedir, çünkü sistemin tüm bileşenleri, bataryaları ve dolayısıyla ağırlıkları ana ekrana yerleştirilmiştir.

İkisi Bir Arada Alırken Neye Bakmalı?

Bu melez cihazların bakılacak ilk özellikleri arasında ekran boyutu, depolama alanı, kullanılan işlemci muhakkak olmalıdır. Diğer özellikleri normal bir bilgisayarla benzerlik gösterir. Özellikle daha fazla hız istiyorsanız ne istediğinizi zaten biliyorsunuzdur.

Örneğin, fansız bir Y serisi Core i5 veya Core i7 işlemcili bir sistemin mükemmel pil ömrüne ve çok ince bir gövdeye sahip olması muhtemeldir. Genel olarak, bu düşük güçlü mobil işlemciler serin ve sessiz çalışma için tasarlandığından, nispeten düşük boyutta dizüstü bilgisayarlardan veya dönüştürülebilir 2'si 1 arada bilgisayarlardan daha az güçlü olacaktır. Öyle olmasın derseniz de muhtemelen U serisi işlemci kullanan daha kalın bir cihaz olacak, ancak medya oluşturma çalışmaları veya sahada yoğun çoklu görevler yapma konusunda daha fazla güce sahip olacaksınız. Bilgisayar alışverişinde firmalar bir sürü vaatler verirler ve karar vermek çok zordur. Korkmayın yardım için buradayız!
Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları