2020'nin En İyi Esports Oyunları

2020'nin En İyi Esports Oyunları

Video oyun endüstrisinin rekabetçi oyun kolu olan Esports, seçkin oyuncuların tutkularını kariyerlerine dönüştürmelerini sağlayan büyük kitleler ve sponsorlukları bir araya getirdi. Araştırma şirketi Newzoo, e-sporların 2022 yılına kadar yılda 1.79 milyar dolar üreteceğini tahmin ediyor.

Ne yazık ki, bu miktar muhtemelen COVID-19 pandemisinden dolayı etkilenecektir. Birçok espor oyununun güçlü çevrimiçi bileşenleri olmasına rağmen, büyük yarışmaların genellikle sosyal mesafeye elverişli olmayan mekanlarda yapılmaktadır. Örneğin 2019 Fortnite Dünya Kupası, New York'un Arthur Ashe Stadyumu'nda gerçekleştirildi ve 20.000'e yakın kişi takip etti. Doğal olarak Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games bu yılki etkinliği iptal etti. Benzer bir şekilde Valve, Dota 2'nin The International etkinliğini süresiz olarak erteledi.

Oyunlar

Esports, hem popüler hem de radar altında birçok türde çeşitli oyun içeriyor. Nişancı oyunlarını sever misin? Counter Strike: Global Offensive oynayarak rakibinizin kasklarını patlatabilirsiniz. Destansı bir Battle Royale'mi oynamak istiyorsun? PlayerUnkown's Battlegrounds tam size göre. Spor mu seviyorsunuz? NBA ve NBA 2K oynayabilirsiniz. Kısaca Esports dünyasında, herkes için bir video oyun türü bulunmaktadır.

Piyasada rekabetçi, çok oyunculu bir odağa sahip o kadar çok video oyunu var ki, profesyonel video oyunlarını oynamaya veya izlemeye başlamak korkutucu olabilir. Neyse k, en iyi e-spor oyunlarına yönelik bu rehber, sizi doğru yöne yönlendirmek için hazırlanmıştır. Sonuçta, e-spor sektöründe para kazanmak için her oyuna zaman ayıramayız.

Kriterler

Bu rehbere dahil olan oyunlar, yayıncısı tarafından resmi turnuva desteğine sahiptir. Eğer aşağıda listelenmeyen önemli bir esports oyunu varsa, ya henüz gözden geçirmedik ya da rehberimize ekleyecek kriterleri geçemedi.

En İyi Esports Oyunları

Counter-Strike Global Offensive

Valve'in Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), orijinal Counter Strike ve Counter Strike: Source da dahil olmak üzere çok oyunculu FPS oyunlarının güçlü bir mirası ile desteklenen 2012 yılında tanıtıldı. Yıllar sonra, çekirdek kitlesi ve aktif topluluğu nedeniyle modern oyunlara karşı hala güçlü duruyor.
 
Bununla birlikte, görsel olarak, CS:GO yaşını gösteriyor ve Overwatch kadar tematik olarak zengin değil. Yine de birçok kişi CS:GO'nun deneyiminden ve 1 milyon dolarlık ödüle sahip Eleague Major'u içeren son derece rekabetçi olmasından oldukça hoşlanıyor.
 
 

Dota 2

“Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor.” Bu ifade, özellikle oyunlarda birçok şeyi tanımlamak için kullanılır. Günümüzün en popüler çok oyunculu (MOBA) oyunlarından biri olan Defense of the Ancients 2 (Dota 2)'de buna çok güzel bir örnektir.
 
Bu oynaması ücretsiz MOBA, ekibinize zafere ulaşmasına yardımcı olmak için o karakterin benzersiz yeteneklerini, oyun stilini ve özelliklerini kullanarak savaş alanına götürmek için 100'den fazla oynanabilir kahramandan birini seçmenize olanak tanır.
 
Tabii ki, MOBA türü oyun mekaniğine aşina olmayan izleyicilere anlaşılmak olduğunu kanıtlıyor, ancak yıllık Dota 2 International'ın çılgın nakit ödülleri (30 milyon $ 'dan fazla!) ve oyunu oynamak için istekli iseniz bir an önce başlamalısınız.
 
 

Dragon Ball FighterZ

Dragon Ball serisi, birden fazla dizi, film ve nesneyi kapsayan Akira Toriyama'nın manga-anime dövüşlü oyun serisi, gerçek maymunlar, insanlar, uzaylılar ve androidlerin gerçek dünyadaki yıkıcı savaşlar için yaptıkları ticaret darbeleriyle ilgilidir.

Serinin en son video oyunu uyarlaması Dragon Ball FighterZ, Xenoverse oyunlarının arena kavga modelini 2D bir uçakta 3'e 3 bir şekilde işliyor. Oyun mekanikleri ise Dragon Ball FighterZ'nin en ilgi çekici esport oyunlarından biri olarak gündemde tutulmasının en önemli nedenlerinden yalnızca biridir. Güzel tasarımı, yoğun dövüşü ve erişilebilir kontrol şeması oyunu kaliteli yapan diğer detaylar.

 

Fortnite

Fornite, son yılların en popüler battle royale oyunlarından biridir. Ayrıca Epic Games geçtiğimiz günlerde oyun içi Travis Scott konseri sayesinde rekor kıran bir oturumda 12.3 milyon eşzamanlı oyuncuya ev sahipliği yaptığını doğruladı. 
 
Fornite, oyun modları, parlak ve zany grafikleri ve mükemmel bir inşaat sistemi de dahil olmak üzere çok şeyi barındırıyor. Her ne kadar bilgisayarınızı oldukça yorabilecek bir oyun olsa da, ücretsiz bir oyun olduğu için kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca oyun şu an hemen hemen her platformda bulunmaktadır.
 
2019'da düzenlenen Fornite Dünya Kupası'nda 16 yaşındaki Kyle “Bugha” Giersdorf'un 30 milyon dolarlık ödül havuzundan 3 milyon dolar almıştı.
 
 
 

The King of Fighters XIV

Her ne kadar diğer popüler dövüş oyunları kadar muhteşem grafiklere ve mekaniklere sahip olmasa da, piyasayadaki en iyi rekabetçi dövüş oyunlarından birisi durumunda.
 
KOFXIV'ın derin kombo sistemi, takım tabanlı aksiyon, 58 kişilik devasa kadro, çeşitli özel saldırılar, süper ve saldırgan, savunma ve hareket seçenekleri, daha yüksek profilli dövüşçüler ile birlikte oldukça heyecan verici bir oyun haline geliyor. Gerçekçi olmak gerekirse, KOFXIV'de ustalaşmak biraz zor olabilir ancak çaba harcarsanız tatmin eden ödülleri kazanabilirsiniz.
 
KOFXIV, bir Evo oyunu olmasa da, SNK Dünya Şampiyonası serisi tarafından destekleniyor.
 
 

League of Legends

League of Legends, Riot Games'in oynaması ücretsiz, çok oyunculu çevrimiçi bir oyunudur. Oyun, kule savunma ve gerçek zamanlı strateji unsurlarını içeriyor. Bu durum onu piyasaya sürülen birçok MOBA oyunundan ayıran önemli bir ayrıntı.

League of Legends'in erişilebilirliği en önemli özelliklerinden biridir, ancak bu karmaşık oyun öğelerinden yoksun olduğu anlamına gelmez. Beceri görüntülerinin, bekleme sürelerinin, benzersiz yeteneklerin ve ekipmanların birlikte çalışma şekli, League of Legends'ı MOBA oyununun yüzü haline getirir ve Dota 2 ve Heroes of the Storm gibi oyunları geçer.

 

Mortal Kombat 11

NetherRealm Studios'ın en yeni dövüş oyunu olan Mortal Kombat 11, serinin ününü oluşturduğu kırık kafatasları, kopmuş dikenler ve kan spurts'larından çok daha fazlasını bulundurmaktadır. 
 
Animasyon geliştirmeleri, yeni saldırı ve savunma mekanikleri sayesinde, mercler, ninjalar, tanrılar ve canavarlar her zamankinden daha iyi oynuyor. Sonuç olarak, Mortal Kombat 11, seriye aşina olmayan oyuncular için oldukça ideal bir oyundur.
 
NetherRealm Studios, Mortal Kombat Pro serisi e-spor girişimi aracılığıyla Mortal Kombat 11'i desteklemektedir.
 
 

Overwatch

Nişancılar her zaman karanlık, cesur veya gerçekçi olmak zorunda değildir. Çizgi film eğlencesi, silah dolu PC oyunlarında bile yerini alıyor. Bu yer Valve'ın Team Fortress 2 tarafından on yıla yakın bir süre boyunca dolduruldu, ancak şimdi Blizzard Overwatch ile bu yerde hüküm sürmektedir. 
 
Overwatch, Team Fortress 2'nin renkli grafiklerini, saldıran ve savunan takımlara odaklanan çoklu oyun modları ve çok farklı oyun stillerini bulundurmasının yanı sıra birçok MOBA benzeri unsuru da sunuyor. Overwatch, birçok kahramanı ve sınıfı sayesinde mekanik çeşitliliklerle dolu tamane eğlenceli birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyun için şu an oldukça popüler bir e-spor sahnesi bulunmaktadır.
 
 

PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG)

Açık dünya hayatta kalma veya birinci şahış nişancı türlerindeki diğer birçok oyun gibi asıl amacınız hayatta kalan son oyuncu olmaktır. Ancak, PUBG tür normlarına uymaz. Açık dünya oyunlarının en iyi yönlerinden bazılarını alır, iyi bir birinci şahış nişancı mekaniği ile birleştirir ve MMO'lara özgü bir oyuncu tabanını barındırır.
 
Ayrıca, oyun öğeleri arasında oldukça iyi bir denge vardır. Örneğin, harita üzerinde nereye paraşütle inebileceğinizi seçiyorsunuz, herkes silahsız olarak başlıyor ve oynanabilir alan sık sık daralıyor. Gergin, ama son dereceğe eğlenceli.
 
PUBG Global Invitational'ın 2 milyon dolardan fazla ödül havuzu vardır.
 
 

Rocket League

Steam'deki satış listelerinde her zaman popüler bir yere sahip olan Rocket League, büyük esports kitlesine sahip birkaç spor oyunundan biridir.

Rocket League, hızlı araba tabanlı oyun, patlayıcı vuruşlar ve hedefe yönelik heyecanlı atışlarla, özellikle profesyoneller tarafından oynanırken oldukça heyecanlı hale geliyor. 

Rocket Ligi Şampiyonası Serisi, dünyanın en iyi oyuncularını inanılmaz manevralar yaparken izleyebileceğiniz bir yerdir. En son organizasyonda 1 milyon dolarlık ödül havuzu vardı.

 

Samurai Shodown

Orijinal Samurai Shodown, 1990'lı yıllarda benzersiz silah tabanlı maçları, feodal Japon ortamı ve kanlı mücadeleleri sayesinde bir kitleye sahip oldu. Yine de, bazı insanlar için metodik mücadele ve şok hasarı ölçeklendirme nedeniyle oynaması oldukça zor bir dövüş oyunuydu; karakterler vahşive vurabiliyor, bunun sonucunda küçük bir hata bile maçı kaybetmenize mal olabiliyor.
 
On yıldan uzun bir süredür yeni serilere rağmen, geliştirici SNK, orijinal oyunları bu akdar unutulmaz kulan klasik oyun mekaniğini koruyarak Samurai Shodown'ı tekrar geliştirdi.
 
Samurai Shodown, ilk yılında (2019) bir Evo oyunu oldu ve ayrıca SNK Dünya Şampiyonası serisi tarafından destekleniyor.