Apex Legends vs. Fortnite

0 Yorum · 357 Görüntüleme

Farklı ve aynı olan şeyler nelerdir? Fortnite oyuncuları ya da Apex Legends popülerliğine kapılmış olanlar için, bu bir soruya yol açar: ikisinden hangisini oynamalısınız? Her iki oyun da ücretsizdir ve oyun içi kozmetik eşyaların satılmasından para kazanırlar. İşte Fortnite’in yaptıklarını, Apex Legends’in yaptıklarını ve karar vermenize yardımcı olması için nelerin benzer ve farklı olduklarını gösteren eksiksiz bir makale.


Apex Legends mı, Fortnite mı?

Apex Legends mı, Fortnite mı?

Apex Legends, geliştirici Respawn Entertainment'a göre, ilk haftasında battle royale sahnesine girdi ve yaklaşık 25 milyon oyuncuyu üç kişilik kadrolarda topladı. 200 milyon kayıtlı Fortnite oyuncuları kadar olmasa da bu çok fazla oyuncu demek. Apex Legends'ın başarıları Epic Games'in dikkatini çekmiş gibi görünüyor; Fortnite geliştiricisi, zorlukların tamamlanması karşılığı Sezon 8 için Battle Pass'ı ücretsiz yaptı. Normalde her sezonun battle pass'ı bir sürü ücretsiz oyun içi ürün dağıtır ve 10 dolar karşılığında alınır.

Fortnite oyuncuları ya da Apex Legends popülerliğine kapılmış olanlar için, bu bir soruya yol açar: ikisinden hangisini oynamalısınız? Her iki oyun da ücretsizdir ve oyun içi kozmetik eşyaların satılmasından para kazanırlar. Ve her ikisi de, oyuncuların hayatta kalan son oyuncu olmak için çok sayıda yarışmacıya karşı yarıştığı battle royale formülünü kullanıyor. Apex Legends ve Fortnite arasında çok fazla fark var ve ne olduklarını bilmek, hangi oyunu oynamanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir.

İşte Fortnite’in yaptıklarını, Apex Legends’in yaptıklarını ve karar vermenize yardımcı olması için nelerin benzer ve farklı olduklarını gösteren eksiksiz bir makale.

1. Üçüncü Şahıs ve Birinci Şahıs

1. Üçüncü Şahıs ve Birinci Şahıs

Apex Legends ve Fortnite arasındaki en göze çarpan fark, her birinin kullandığı bakış açısıdır. Apex Legends birinci şahıs bir nişancıdır ve drop ship'den bir maça atlamak dışında yaptığınız her şey oyuncu karakterinizin perspektifinden gerçekleşir. Fortnite ise üçüncü şahıs bir oyundur, bu yüzden kamera oyuncu karakterinin arkasında bulunur.

Kameradaki fark, her oyunda farklı bir deneyim sunuyor. Apex Legends'de sadece önünüzde ne olduğunu görebilirsiniz. Üçüncü şahıs oyunları, kameranın karaktere olan uzaklığı sayesinde size biraz daha fazla durumsal farkındalık kazandırır, ancak bu genellikle hedefleme sırasındaki kesinliği azaltır.

2. Tüm Kadrolar vs. 1-Karşı-100

2. Tüm Kadrolar vs. 1-Karşı-100

Diğer battle royale oyunlarının aksine, Apex Legends'ı yalnız oynayamazsınız. Diğer oyuncularla eşleşmek için oyuna girebilirsiniz. Ama oyun şu anda sadece üç kişilik oyuncu takımını destekliyor. 20 takımlık bir oyunda karşı karşıya geliyorlar. Bu, Apex Legends'ın takım stratejisi ve taktikleri ön plana çıkaran unsurlarla dolu olması nedeniyle önemli bir tasarım tercihidir.

Fortnite takım oyununu destekliyor, ancak aynı zamanda 99 kişiye kadar tek başınıza hayatta kalmaya çalışmanıza da izin veriyor. Yalnız oynama yeteneği size Fortnite ile nasıl ilişki kurabileceğiniz konusunda daha fazla seçenek sunsa da, bu aynı zamanda deneyimin Apex'ten biraz daha az odaklandığı anlamına geliyor.

3. Karakterler

3. Karakterler

Apex Legends'ın battle royale formülüne büyük bir katkısı karakter eklemesidir. Her maçın başında oyuncular, her biri kendi özel yeteneklerine sahip olan mevcut sekiz karakter listesinden birini seçer. Overwatch ve diğer karakter tabanlı nişancıda olduğu gibi, karakterlerin özel yetenekleri birbirlerini tamamlamak için en iyi şekilde kullanılır ve dengeli bir ekip genellikle zaferin kilit noktası olabilir.

Tüm battle royale oyunlarında olduğu gibi, Apex Legends'ta da oyuncular hiçbir şeyle başlamaz ve silahlarını yerde bulmak zorundadır. Bu, Fortnite için de geçerlidir. Ancak Fortnite, karışıma ilave yetenekler eklemek için herhangi bir karakter içermez. Fortnite'daki tüm oyuncu karakterleri birbirinin yerine geçebilir; başladıkları tek şey ağaçları kesmek, binaları tahrip etmek ve yapı malzemeleri için kayaları kırıp madencilik yapmaktır.

4. Yapı Unsurları

4. Yapı Unsurları

Fortnite'ı diğer oyunlardan ayıran en büyük şey yapı mekaniği kümesidir. Fortnite'da, inşaat malzemeleri elde etmek için ağaçları kesmeniz ve kayaları kırmanız önemlidir. Bu malzemelere sahip olmak, savaşın gidişatını değiştirmeye yardımcı olabilecek duvarlar ve merdivenler gibi şeyler inşa etmenizi sağlar. Bir şeyler inşa etmek sizi ateş hattından koruyabilir veya kötü durumlardan kaçmanıza yardımcı olabilir ve haritada gezinmenize yardımcı olabilir.

Bazı karakter yetenekleri benzer fonksiyonlara hizmet edebilmesine rağmen, Apex Legends'de daha iyi veya daha kötüsü için hiçbir inşa etme yoktur. Pathfinder'ın zip hatları ve kıskacı yüksek yerlere ulaşmasına yardımcı olabilir ve Gibraltar'ın kalkanı kurşun ve el bombalarını tıkayabilir.

5. Yıkılabilir Ortamlar

5. Yıkılabilir Ortamlar

Fortnite'de inşa etme kabiliyetinin yanı sıra, yok etme kabiliyeti de var. Çoğu şey parçalanabilir ve bu, sizin için oluşturduğunuz yapıların yanı sıra, korunmak için kullanacağınız evleri ve binaları içerir. Fortnite’daki çatışmalar, yapılar yıkıldığı için oldukça riskli olabilirler. Oyuncular binalar veya merdivenler gibi şeylerin üzerine çıktığında, altan destekleri indirildiğinde, bu ölümlerine sebep olabilir.

Buna karşın, Apex Legends'ta Cascades veya Bridges gibi yerlerinde bulunan ahşap kulübeler olsalar bile, yapılar yıkılmaz. Bundaki bir istisna, yakın dövüş saldırısı ile açılabilen veya patlayıcılarla patlatılıp, diğer taraftaki insanları etkileyebilen kapılardır.

6. Hareket ve Dikeylik

6. Hareket ve Dikeylik

Fortnite'ın diğer battle royale oyunlarının yapmadığı ana şeylerden biri de büyük bir dikeylik duygusudur. Nereye giderseniz gidin, bir şeyleri anında inşa edebilme yeteneği, yükseklik kullanmak, düşmanların etrafında dolaşmak ve avantajlı pozisyonlar bulmak için  detaylı kuleler ve merdivenler inşa eden oyunculara yol açar. Fortnite'da en yüksek noktalara ulaşabilmeniz gerçeği, onu diğer battle royale oyunlarından ayıran şeylerden biridir.

Apex Legends da oyununu dikey hale getiren bir takım yollara sahip. Harita boyunca arazi yüksekliği yüksek ölçüde değişir, bu nedenle zeminden yükselmek ve aşağıdaki düşmanları vurmak çok mümkün. Bir şeyler inşa edemezsiniz, ancak yüksekte olmak için birçok seçenek var. Öncelikle, Apex Legends'daki çıkıntıları farkedebilir ve birçok şeyi tırmanabilirsiniz. Karakterler, dikey yüzleri yukarı çekerek yüksekliğe ulaşma yeteneğine sahiptir. Bu onları yaklaşık iki kat daha uzun yapar. Oyunun şu anki sekiz karakterinden biri olan Pathfinder, çengel kancasını ve zipline fırlatıcısını yüksek yerlere ulaşmak ve ekibin geri kalanını yanlarında getirmek için kullanabilir. Fortnite, Apex Legends’ı yenmek için oyunun ne kadar dikey olabileceğini düşündü. Ancak Apex genel olarak dolaşmak için daha yumuşak bir hareket mekaniğine sahiptir.

7. Silahlar, Ek Parçalar ve Yağma

7. Silahlar, Ek Parçalar ve Yağma

Çoğu nişancı gibi, hem Fortnite hem de Apex Legends, çeşitli senaryolarda, tabancalardan ve çiftelerden saldırı tüfeğine ve keskin nişancı tüfeğine kadar çeşitli silah çeşitlerine sahiptir. Apex Legends'ın silahları Titanfall evreninden geliyor ve bu nedenle enerji silahları gibi bilim-kurgu türleri arasında bir karışım mevcuttur. Fortnite'takiler ise genellikle biraz daha gelenekseldir. Ama aynı zamanda birkaç kez Boogie Bomb gibi garip olan şeyler de oyunda olmuştur.

Apex Legends'ın battle royale formülündeki daha iyi iyileştirmelerinden biri de envanter yönetimi ile nasıl başa çıktığıdır. Silahların tümü belirli bir cephane alır, ancak bu cephane renk kodludur, böylece dünyada bazılarını bulduğunuzda, taşıdığınız silahlara uyup uymadığını derhal bilirsiniz. Silah eklerini bulduğunuzda, uygunsa silahlarınıza otomatik olarak eklenirler. Yerde bulduğunuz yeni bir şeyle bir silah takas ederseniz, ona uygun herhangi bir ek de eklenecektir.

Bu arada Fortnite, ek parçaları içermez. Bunun yerine silahlarını ne kadar iyi olduklarını göstermek için renklerle kodlar. Daha nadir, daha yüksek seviyeli silahlar, kapsamlar ve susturucular gibi daha iyi ek parçalara sahiptir. Daha hızlı yeniden doldurulur veya daha fazla hasar verir. Apex Legends'ta ise, silahlar sizleri daha iyi yapan ek parçalar ekleyene kadar hepsi aynıdır. Bazı ek parçalar diğerlerinden daha yüksektir ve dolayısıyla daha etkilidir.

8. Yeniden Canlanmak ve Yeniden Spawn Olmak

8. Yeniden Canlanmak ve Yeniden Spawn Olmak

Fortnite ve Apex Legends, takım arkadaşlarıyla takım oyunlarını destekliyor. Her iki oyunda da, belirli miktarda hasar almak, "yere serilmenize" yol açar, bu da savaşamayacağınız anlamına gelir. Düşme durumunda hala hareket edebilirsiniz, ancak çoğu durumda bir ekip arkadaşınızın sizi yeniden canlandırmasını beklemeniz gerekir (Apex'te, kendinizi yeniden canlandırmanıza izin veren bir ekipman bulabilirsiniz. Aama çok nadirdir). Belli bir süre boyunca kalırsanız ya da yere düşme sırasında daha fazla hasar alırsanız, her iki oyunda da maçtan atılırsınız.

Apex Legends'da elenmek, mutlaka maçınızın bittiği anlamına gelmez. Takım arkadaşlarınız, "bannerınızı", maçtan atılırken düşürdüğünüz yağmalardan kurtarabilir. Eğer haritanın etrafına dağılmış birkaç respawn fenerinden birine götürmeyi başarırlarsa, herhangi bir donanım olmadan sizi oyuna geri getirebilirler. Bu Fortnite da dahil olmak üzere diğer battle royale oyunlarının sahip olmadığı bir Apex Legends özelliğidir.

9. Sırlar, Sezonlar ve Garip Olaylar

9. Sırlar, Sezonlar ve Garip Olaylar

Fortnite'ı gerçekten tanımlayan şeylerden biri, canlı servis oyunu olarak ne kadar büyüdüğü ve değiştiğidir. Son zamanlarda, DJ Marshmello'nun oyun içi bir performansı vardı ve her sezon; yeni temalar, silahlar, skinler, etkinlikler ve zorluklar içeriyor. Fortnite'da keşfedilecek ilginç saklı şeyler var ve sürekli değişiyorlar. Oyunda çekici kalmaya devam eden şeylerden biri de budur.

Henüz Apex Legends'ta bu konu ile ilgili birşeyler söylemek erken. Bu yüzden oyunun devam eden bir canlı servis olarak nasıl görüneceği belli değil. Şimdilik Apex Legends’ın ilk sezonuna Mart ayında başlanacağı, oyuna yeni karakterler, silahlar ve ganimet ekleyeceğini biliyoruz. Respawn oyun içi etkinlikler eklemek istediğinden bahsetti ve oyunda bir tane gizli Paskalya yumurtası (oyundaki gizli şeyler) çıktığını gördük. Oyuncular, King Canyon haritasının etrafındaki birçok alanda gizlenmiş 10 Loch Ness canavarı peluş oyuncağı keşfetti ve hepsini yok ettikleri zaman, Nessy'nin büyük bir versiyonunun Swamps (Bataklık) bölgesinin hemen kıyısındaki sularda görünmesine neden oldu. Bu oldukça hoş bir Paskalya yumurtası, her şey düşünülmüş. Respawn'ın, Epic'in Fortnite'ta sürprizler, sırlar ve yeni etkinlikler söz konusu olduğunda yaptıklarına benzer şeyler yapmak için tasarımları var gibi görünüyor.

10. Sonuç: Hangisi Daha İyi?

10. Sonuç: Hangisi Daha İyi?

Muhtemelen bunu okuyorsanız, Fortnite'daki hüküm süren battle royale şampiyonu ile oynayarak veya sonradan birden popüler olan Apex Legends'e geçip zamanınızı geçirip geçirmeyeceğinizi kesin olarak söylemenize yardımcı olacak bir karar noktası bulmayı umuyorsunuz. Gerçek şu ki, iki oyun arasındaki farkları ve benzerlikleri basitçe birinin diğerinden daha iyi olduğunu söyleyerek geçiştirmek imkansız. Apex Legends ve Fortnite'ın çok farklı izleyicilere hizmet etmesi muhtemel. Fortnite genç oyuncular arasında ortalığı yaktı geçti, bu doğru. Ama Epic sadece bununla yetinmiyor, Marshmello anlaşmasının buna çok iyi örnek olduğu gibi oyunu, battle royale oyunundan ziyade çeşitli deneyimler için bir platform gibi olmaya zorluyor.

Diğer yanda Apex Legends, sıkı atış ve hareket mekaniğini ile geleneksel FPS topluluğundan daha fazlası. Karakterlerin eklenmesi, Fortnite'ın sorumsuz doğasına karşın onu, Overwatch ve Call of Duty: Black Ops 4'ün Blackout modu arasında bir karışıma benzer bir şeyden daha fazlası yapar. Apex, Fortnite'a göre daha çok takım stratejisi hakkındadır. Bu durumda büyük bir şekilde, iki oyun tamamen farklı hedeflere hizmet ediyor.

Hangisinin sizin için uygun olduğunu seçmek, ne tür bir deneyim istediğinize karar verme ile başlar. Akılsız, ürkek, inşaatçı ve genellikle daha kaotik bir şeyler mi arıyorsunuz? O zaman Fortnite'ı istiyorsunuz. Strateji ve silah atışlarına daha fazla odaklanan daha taktiksel, daha takım tabanlı bir şeyler mi arıyorsunuz? O zaman Apex Legends sizin için. Ama neyse ki, her iki oyun da ücretsiz. Yani her ikisini de deneyebilirsiniz. Oyunları hemen indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Apex Legends İndir
Fortnite İndir

Ayrıca iki oyunu da bilgisayarınızda oynayıp oynayamayacağınızı öğrenmek için Apex Legends Sistem Gereksinimleri ve Fortnite Sistem Gereksinimleri konularımıza göz atabilirsiniz.

Sizler de iki oyun arasındaki dikkat çeken özellikleri ve size hitap eden battle royale oyununun hangisi olduğunu veya bu konudaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!