EU5 (Europa Universalis 5) Ne Zaman Çıkacak?

0 Yorum · 871 Görüntüleme

Europa Universalis, Paradox Development Studio tarafından geliştirilen büyük bir strateji video oyun serisidir. Peki bu oyun serisinin yeni oyunu EU5 ne zaman çıkacak?


EU5 (Europa Universalis 5)

EU5 (Europa Universalis 5)

Oyun serisinin arksındaki Paradox Development Studio strateji oyunları konusunda uzmanlaşmış ve büyük strateji oyunları geliştirmiştir. Bunların en popüler olanları; Europa Universalis, Hearts of Iron, Crusader Kings, Victoria ve Stellaris'dir.

Europa Universalis serisi başlangıçta 1993 yılında piyasaya sürülen Philippe Thibaut tarafından aynı isimdeki bir Fransız masa oyununa dayanıyordu.

Oyuncunun 1453'den 1792'ye kadar yedi Avrupa ülkesinden birinin (diğerleri farklı senaryolarda mevcut) kontrolünü eline alarak askeri kudret, diplomasi ve sömürge zenginlikleriyle gücünü artırmasını sunan Europa Universalis 2000 yılında piyasaya sürülmüştür.

Oyuncunun, Geç Orta Çağ'dan bir milleti Erken modern çağa kadar (MS 1444 - 1821) arasında kontrol etmesini sunan Europa Universalis 4 ise 13 Ağustos 2013'te piyasaya sürülmüştür. Bu aynı zamanda serinin çıkan son oyunudur. Ama EU4 çok sayıda genişleme almıştır.

Serinin diğer oyunları; Europa Universalis 2 2001, Europa Universalis 3 2007, Europa Universalis: Rome 2008 yıllarında piyasaya çıkmıştır.

Stüdyo bazı 2019 planlarını açıkladı. Europa Universalis serisi için yeni özellikler veya mekanikler hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Günlük devletlerin Europa Universalis 3'ten bu yana pek değişmediği Europe ve HRE gibi mekaniklere odaklanılmış gibi görünüyor. İşte ele aldığı bazı planlamalar:

 - Sonsuz, ölümsüz paralı askerlerin yeniden görevlendirilmesi gerekiyor. EU3’ten beri büyük ölçüde değişmeyen HRE sisteminin gelişmesi gerekiyor.
 - Estates mekaniğinin genişletilmesi gerekiyor.
 - Bir başka Hıristiyanlık ve ülkenin renginden ziyade Katolikliğin ve Papa'nın hesaba katılması gereken bir güç gibi hissettirilmesi gerekiyor.
 - Daha fazla ülke için görev gerekiyor.
 - İnsan gücünün ve yıpranmanın daha anlamlı hale getirilmesi lazım.
 - Özel ulus seçeneklerinin geliştirilmesi gerekiyor.
 - Balkanlar, İtalya, Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere Avrupa genelinde harita standartının yükseltilmesi gerekiyor.

Anlaşılan o ki Europa Universalis 5'in çıkmasından daha çok stüdyo mevcut oyunu geliştirmeye odaklanmış gibi görünüyor. 2019'da EU4'ü bir genişleme ve bir çok yama bekliyor diyebiliriz.

Ama endişelenmeyin. EU5 görünürde olmasa da Paradox Development Studio serinin yeni bir oyununu 2019 yılında çıkarmaya hazırlanıyor. Oyun Paradox tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen Europa Universalis: Rome'un devamı olan, Imperator: Rome'dur. Oyunun zaman çizelgesi ise M.Ö. 450'ye kadar uzanacak ve Roma İmparatorluğu'nun kuruluş süresini de içerecektir.

Yeni oyun çıkana kadar serinin diğer oyunlarının keyfini sürebilirsiniz. Bunun için günden güne geliştirilmekte olan Europa Universalis 4 Türkçe yamasını kullanmak isteyebilirsiniz. Yamaya, EU4 Türkçe Yama konumuzdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyunun hileleri için de EU4 Hileleri ve EU3 Hileleri konularımıza bakabilirsiniz.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!