Google Chrome Nasıl Düzeltilir? - Google Chrome Hızlandırma

Google’ın Chrome web tarayıcısı, günümüzde kullanılan en popüler olanıdır ve pazar payı oldukça yüksektir. Ama bazen yeterince hızlı olmadığı düşüncesine kapılabilirsiniz. Bunu bazı ayarlar, düzenlemeler ve ufak dokunuşlarla çözebilirsiniz. İşte Google Chrome hızlandırmanın ve daha verimli kullanmanın ipuçları.

Google Chrome Hızlandırma

Google Chrome Hızlandırma

Google’ın Chrome web tarayıcısı, Statcounter.com’un rakamlarına göre Kasım 2018’de % 72 masaüstü pazar payı ile oldukça popüler.

En yakın rakibi olan Mozilla Firefox % 9,1 oranında ve Microsoft Edge % 4 ile adeta yok oldular. Chrome ilk piyasaya sürüldüğünde hızını bir pazarlama pozisyonu olarak kullanıyordu. Sayfaları rakipten daha hızlı görüntülemek, tarayıcının birçok makineye yüklenmesini sağlamak için yeterliydi.

Ancak Chrome, hem göründüğü şekilde hem de çalışma biçiminde özelleştirilebilir ve genişletilebilirdir. Bu da bugün onu hala zirvede yapan unsurlardır.

İyi güvenlik de elbette yardımcı olur. Ancak Chrome yavaşlatılabilir, bu yüzden burada tekrar Chrome'u hızlandırmanıza yardımcı olacağız ve tarayıcının istediğiniz şekilde çalışmasını sağlamak için bazı ipuçları paylaşacağız.

Adım adım: Chrome’un ayarlarına girin

Adım adım: Chrome’un ayarlarına girin

1. Varsayılan temayı değiştirin

1. Varsayılan temayı değiştirin

Chrome'un bakış şeklini değiştirmek kolaydır. Chrome Web Mağazası'nda bir tıklamayla yüklenebilecek binlerce tema vardır. Chrome'un üstüne koyduğunuz her şey performans üzerinde bir etkiye sahip olacak, bu yüzden temaları kaldırmak için chrome:// settings'e gidin ve Görünüm'ü tıklayın.

Varsayılan temaya sıfırlama seçeneği sunan bir buton olacaktır.

2. Bazı uzantıları alın

2. Bazı uzantıları alın

Chrome Web Mağazası ayrıca, yeni ve heyecan verici şeyler yapmanıza yardımcı olabilecek eklentilere de ev sahipliği yapar. Bazıları, "Tüm Pencereleri Birleştir" gibi, onsuz yaşayamıyoruz; "AdBlock Plus" gibi diğerleri.

Ayrıca Google Drive, Takvim ve Posta’nın yanı sıra Amazon, Evernote ve Pinterest’in de faydalı uzantıları vardır, bu yüzden ne kadar faydalı şeyler bulabileceğinizi keşfedin.

3. İstenmeyen programları kaldırın

3. İstenmeyen programları kaldırın

İstenmeyen pop-up'lar veya bildirimler alırsanız, tarayıcınıza kötü bir şey eklenmiş olabilir.

Bununla başa çıkabilmek için Malwarebytes gibi bir uygulamayı deneyin veya tüm PC'nizden ziyade Chrome'da yoğunlaşan bir düzeltme için, chrome:// settings'e gidin, Gelişmiş'i tıklayın ve 'Sıfırla ve Temizle' altındaki Bilgisayarı Temizle'yi tıklayın.

4. T-Rex oyunu oynayın

4. T-Rex oyunu oynayın

Ağ hata sayfasıyla karşılaşırsanız (veya chrome://network-error/-106) ekranda düşük çözünürlüklü bir dinozor göreceksiniz.

[Yukarı ok] veya [Boşluk Çubuğu] tuşuna basın, koşmaya başlar ve [Boşluk Çubuğu]'na her basışınızda zıplar. Çok yakında olsa da, kaktüsün üstünden atlaması gerekiyor, yoksa oyun biter.

Bu basit bir oyundur, fakat birkaç dakika boyunca düzenli bir zaman geçiricidir.

5. Smooth Scrolling (Daha yumuşak kullanma)

5. Smooth Scrolling (Daha yumuşak kullanma)

Chrome, Ayarlar sayfasında olmadığı kadar gelişmiş ve deneysel seçenekler içerir.

Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve görünen listede Smooth Scrolling ve 'Fast tab/window close' arayın. Bunları Enabled olarak değiştirin ve Relaunch butonuna tıklayın.

Artık daha yumuşak, daha duyarlı bir web tarama deneyimine sahip olacaksınız.

6. Typio Form Recovery

6. Typio Form Recovery

Typio Form Recovery, en çok kullandığınız Chrome uzantılarından biridir, çünkü çok can sıkıcı olabilecek bir sorunu giderir.

Uzun bir web formu doldurduysanız, gönderdiyseniz ve daha sonra bir hatayla karşılaştıysanız, işlemin başında boş bir formla geri bırakılabilirsiniz.

Typio, PC'nizdeki form verilerini kaydeder, sorun yaşarsanız tekrar girilmeye hazırdır.

7. Uzantıları temizleyin

7. Uzantıları temizleyin

Uzantılar eklemek Chrome'un gücüne katkıda bulunabilirken, bu ek dosyalar da, özellikle bunlardan birisinin hatalı davranması durumunda yavaşlayabilir.

Uzantılarınızı yönetmek için chrome://uzantıları girin; yüklediğiniz her şeyin bir listesi görünecektir; bir tanesini kaldırmak için kullanışlı bir Kaldır düğmesi ve takılı kalırken bir uzantıyı devre dışı bırakmak için bir kaydırma düğmesi bulunur.

8. Güncel tutun

8. Güncel tutun

PC'nizi uyku moduna geçirir, ancak asla kapatmazsanız, tarayıcınız bir süredir yeniden başlatmadan çalışıyor olabilir.

Chrome, yeniden başlatıldığında yalnızca kendisini güncellediğinden, düzenli olarak kapatıp açtıktan sonra, performans güncellemesinin yanı sıra güvenlik düzeltme ekleri alacağınız için harikalar yaratabilir. Bir güncelleme bekliyor olup olmadığını görmek için üç noktaya (…) [sağ üst] tıklayın.

Daha fazla..
×

Sitemiz Yenilendi!

Sitemizi sosyal oyuncu ağına çevirdik, sitemize üye olarak oyuncu profilinizi oluşturabilir,

ilgili gruplara katılabilir, kendi sayfanızı oluşturabilir, ilan verebilir, sizin gibi başka oyuncularla tanışabilirsiniz.

Üye olarak oyuncu profilinizi oluşturmanızı ve yenilikleri keşfetmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Türkiye'nin İlk ve Tek Oyuncu Ağına Hemen Katıl!