Mac Bilgisayarların İnanılmaz Evrimi

Yorum · 0 Görüntüleme

Mac bilgisayarların 30 yıllık evrimini sizler için derledik ;


Bilgisayar sektörünün yeni yeni gelişmeye başladığı zamanlarda belki de geleceği şekillendirecek bir markanın cihazı piyasaya sürülmüştü. Takvimler 1984 yılını gösterirken şu an dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple, bilgisayar piyasasına adımını attı ve Mac'i piyasa sürdü. İşte o günden günümüze piyasaya sürülen Mac'lerin tasarımları ve özellikleri ;

Apple Macintosh (1984)

Apple Macintosh (1984)

    Dünyanın ilk kişisel bilgisayarını kim üretti ve nasıl bir görüntüsü vardı derseniz yukarıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Çünkü yukarıdaki bilgisayar, takvimlerin 1984 yılını gösterdiği zaman Apple tarafından dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olarak piyasaya sürüldü. Bilgisayar piyasaya sürüldüğü zaman 2495 $ etiket fiyatıyla satılıyordu. Cihaz 14 inç uzunluğunda ve 7,5 kilogram ağırlığındaydı. 8 MHz işlemciye sahip olan cihaz 128 K değerinde bir belleğe sahipti.

Macintosh Plus (1986)

Macintosh Plus (1986)

    1986 yılının Ocak ayında Apple'ın yaptığı lansmanla tanıtılan Macintosh Plus 2599 $ etiket fiyatına sahipti. Bu cihaz aynı zamanda Apple'ın tarihi boyunca en uzun süre boyunca ürettiği cihaz olarak tarihe geçti. Artık 1 MB'lık bir belleğe sahipti ve SCSI destekliyordu. Ayrıca harddisk ve printer tarzı ekipmanlarında kullanımı için girişlere sahipti. Apple bu cihazında Mac'in 3.0 sürümünü kullandı.

Apple Macintosh II (1987)

Apple Macintosh II  (1987)

   Takvimler 1987 yılını gösterirken Apple farklı bir hamle yaparak iş odaklı bir bilgisayar üretti. Bu cihaz Macintosh II'ydi. Bu cihazla birlikte farklı bir alana yönelen Apple, donanımsal özelliklerini de arttırarak rakibi Microsoft'un önüne geçmeyi planlamıştı. Öyle de olmuştu çünkü 13 inçlik renkli bir ekran üretmişti ve işlemciyi  16 MHz'a çıkartmıştı ve 128 MB'a kadar yükseltilebilen belleğe sahipti. Bu cihazda ise Apple Mac OS 5.1 sürümünü kullandı.

Mac Portable (1989)

Mac Portable (1989)

   Apple yepyeni bir tasarımla bilgisayar piyasasında devrim yaratarak 1989 yılında ilk laptop bilgisayarı olan Mac Portable'ı piyasaya sürdü. Cihaz 6500 $ etiket fiyatına sahipti. Ancak Mac Portable bir laptop olmasına rağmen 7.25 KG ağırlığa sahipti. Bu ağırlığından ve fiyatından dolayı satışlarda yeterince ilgiyi görmedi.

Apple PowerBook (1991)

Apple PowerBook (1991)

    90'lı yılların başından itibaren bilgisayarlarda olağanüstü gelişmeler oldu. Bu gelişmeler hem donanım hem tasarım yönünde olmuştu. Apple'de bu gelişmelere ayak uydurarak 1991 yılında Apple PowerBook modelini tanıttı. 3 ayrı modelle piyasaya sürülen cihaz hafif ve kullanışlı olmasıyla Mac Portable'nin satışlarda ulaşamadığı rakamlara ulaştı. Apple PowerBook piyasaya ilk sürüldüğü yıl Apple'ye tam olarak 1 milyar dolar kazandırdı.

Apple 20.Yıl'a Özel Mac

Apple 20.Yıl'a Özel Mac

  Apple'ın 20.yılına özel üretilen bu bilgisayar hakkında ne kadar internette yeterince bilgi bulunmasa da   7499 $ etiket fiyatına sahipti. Apple bu cihazda büyük satış rakamları elde etmekten çok ileriye yönelik düşünerek koleksiyonerleri hedef almışa benziyor.

iMac G3 (1998)

iMac G3 (1998)

   Steve Jobs'ın şirkete CEO olarak tekrar dönmesinin ardından piyasaya sürülen ilk Mac'ti. Farklı ve renkli tasarımıyla o günlerde birçok kullanıcının dikkatini çekerek satış rakamlarının artmasına sebep oldu. 

PowerBook G4s (2001)

PowerBook G4s (2001)

   2001 yılında satışa sunulan PowerBook G4s, titanyum gövdesiyle ve gelişmiş donanımsal özellikleriyle birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Ayrıca bu başarı satış rakamlarına da yansıdı. 

Mac Mini (2005)

Mac Mini (2005)

   2005 yılında çok farklı bir cihazla karşımıza çıkan Apple,ilk defa monitörsüz,klavyesiz ve faresiz bir cihaz üretmişti ve tasarımı bakımından çok kullanışlıydı. Bu cihazı boyutundan ve donanımsal özelliklerinden dolayı şirketler tercih etti. Ayrıca Apple bu cihazıyla birlikte hali hazırda Windows kullanan kullanıcılara Mac'e geçme imkanı sunuyordu.

MacBook (2006)

MacBook (2006)

  Apple'ın artık Intel işlemcilere geçiş yapmıştı ve daha güçlü bilgisayarlar üretmeye başlamıştı. İlk Intel işlemcili bilgisayarını 2006 yılında piyasaya sürdü. Bu bilgisayar siyah ve beyaz seçenekleriyle kullanıcılara sunuldu. Aynı zamanda tüm zamanların en çok satan Macintosh olmayı da başardı.

MacBook Air (2008)

MacBook Air (2008)

    Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde Apple tüm dünyanın dikkatini çekecek bir cihaz piyasaya sundu. Bu cihaz inceliğiyle birçok insanda hayranlık uyandıran MacBook Air'di. O yıllarda yapılan incelemelerde cihazın inceliğini göstermek adına evrak zarfına koyabiliyorlardı. İlk serisinde istenilen satış rakamlarına ulaşılmasa da daha sonraki yıllarda fiziksel ve donanımsal olarak yapılan değişikliklerden sonra Apple'ın bir efsanesi haline geldi.

iMac (2012)

iMac (2012)

   Şimdilerde bile birçok şirketin performans ve tasarım açısından vazgeçilmez bilgisayarı haline gelen iMac'ler ilk defa 2012 yılında piyasa sürüldü. Ekran inceliği sadece 5 milimetre olan bilgisayar büyük merak uyandırmıştı ve çok güzel satış rakamları elde etmişti.

MacBook Pro (2019)

MacBook Pro (2019)

   2012 yılından sonra Apple yine farklı modellerde bilgisayarlar üretti ancak bunlar önceki çıkan bilgisayarların gelişmiş halleriydi bundan dolayı biz direk günümüzde tanıtılan bilgisayarı sizlere göstermek istiyoruz. Bu yıl içerisinde tanıtılan MacBook Pro 8 çekirdekli ve 5.0 GHz. 13 ve 15 inç'lik modelleri tanıtılan bilgisayarlar şu an satışta ve Apple bulunduğumuz zaman dilimi itibariyle satış rakamlarından oldukça memnun. MacBook Pro’nun 13 inçlik versiyonu 13.699 TL, 15 inç MacBook Pro’nun ise 18.299 TL .


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!