Assassins Creed: Valhalla Hakkında Bilinen Her Şey

Assassins Creed: Valhalla Hakkında Bilinen Her Şey

Ubisoft kartlarını masaya koydu. Bir sonraki Assassin's Creed oyunun Vikinglerden esinlenilerek yapıldığını kesin olarak biliyoruz. İlk fragman, oyun, hikaye ve ayrıca resmi oyun sunumunun duyurulmasından sonra, içerik oluşturucular bu projede neler bulacağımız hakkında bol miktarda bilgi verdiler.

Assassin's Creed: Valhalla, PC'nin yanı sıra mevcut ve yeni nesil konsollara yöneliyor ve bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Ayrıca Smart Delivery seçeneği sayesinde Xbox One kullanıcıları oyunun Xbox Series X sürümünün ücretsiz bir kopyasını alacaklar.

Oyunun Dönemi

Oyun, bugünkü Norveç'te 873 yılında, yani Viking Çağı'nın zirvesinde geçecek. Kuzeyin kaşif kabileleri o zamana kadar İrlanda, İngiltere veya Polonya gibi denizaşırı topraklara baskın düzenlemişti. Bununla birlikte, sürekli savaşlar ve çatışmalar, yavaş yavaş düşmeye başlayan, hayati kaynakların azaldığı ve çoğu zaman intikamcı saldırılarla yağmalanan İskandinavya halklarını da rahatsız etmişti. Tüm bunların ortasında, AC: Valhalla’da bir klan yöneteceğiz. Eivor adında bir erkek veya kadın kahraman olarak oynayacağız (oyun cinsiyeti seçmemize izin verecek). Yaratıcılar bizlere “Toprakların sertliğini, oradaki siyasi baskıyı derinden hissedeceklerine inandırdılar.

Yerleşim

Assassin's Creed: Valhalla'nın yaratıcıları Vikingleri acımasız barbarlardan daha fazla göstermeye çalışacaklar. Evet, savaşçı olsalar da aynı zamanda son derece zengin bir kültür ve mitoloji geliştirdiler ve mükemmel yerleşimcilerdi. Geliştiriciler, Vikinglerin “iyi” ve İngilizlerin “kötü” olduğu, tarihin ters bir görüşünü sunmak istemiyorlar. Tüm Vikingler asil kahramanlar gibi davranmayacak ve Wessex Kralı Alfred (daha sonra Büyük Alfred olarak bilinecek) tipik bir antagonist olmayacak. Yaratıcıların saygıyla davranmak istedikleri çok boyutlu ve önemli bir tarihsel figür olacak.

AC: Valhalla'da, klanımızın yerleşimini sıfırdan inşa edeceğiz ve sonra sistematik olarak genişleteceğiz. Sadece kışla, demirci veya dövme dükkanı gibi yeni binaları devreye sokmakla kalmayacak, aynı zamanda mevcut binaları da iyileştireceğiz. Bu özellikler oyunu aniden bir strateji oyunu haline sokmayacak, ancak Mass Effect üçlemesinden Komutan Shepard'ın evi olan daha büyük bir SSV Normandiya, ikonik yıldız gemisi alacağız. Bu nedenle köy, operasyonların ve maceralarımızın ve kararlarımızın çoğunun başlayıp biteceği yer olacak. Oyun sırasında, sık sık köyümüzde gerçekleşen resmi yeminlerle mühürlenecek olan diğer klanlarla ittifaklar kurmamız gerekecek.

Savaş

Oyun dünyası bir ton ilginç unsur ile dolu olacak ve onları keşfetmek bize değerli ödüller kazandıracaktır. Bu dönemde dört krallığa bölünmüş İngiltere'de (Wessex, Northumbria, Mercia ve Doğu Anglia) üç büyük şehir bulacağız: Londra, Winchester ve Jórvík (bugünkü York). Haritada birçok sürpriz de olacak.

Bununla birlikte, keşif sadece merak veya misyon hedefleri ile değil, aynı zamanda kaynak edinme ve savaşla eşdeğer olan etki alanını genişletme ihtiyacı tarafından da yönlendirilecektir. Diğer Vikingler gemimizde başlatılan baskınlara, büyük kalelere saldırılar da dahil olmak üzere çok daha büyük ölçekte savaş kuşatması da olacak. İlginç bir şekilde, diğer oyuncuların klanlarındaki askerleri paralı asker olarak kiralayabileceğiz veya kendi savaşçılarımıza para ödünç verebileceğiz. Ancak, oyunda var olduğu söylenen bir co-op modu olmayacak.

Ve böylece Assassin's Creed: Valhalla’nın bir sonraki önemli unsuruna geçelim. Oyunda uzuv kaybı her zamankinden daha acımasız olması gereken savaş sistemini karşımıza getiriyor. Buna ek olarak, Eivor iki savunma silahı kullanacak. Hem savunma hem de saldırı için kullanılacak kılıç, balta veya kalkan. Projeyi denetleyen tarihçi Thierry Noël'e göre, yaratıcılar savaşı gerçekte olduğu gibi mümkün olduğunca çeşitli hale getirme çabası içine girmişler. Bu yüzden rakiplerimizin de çeşitli olması gerekiyor.

Stealth (gizlilik) mekaniği de elbette mevcut olacak. Fragmanda gizli bıçağı (hidden blade) zaten gördük. Oyunda nasıl elde edileceği ve bıçağın önkolun dış tarafında neden olduğu ilgimizi çekiyor. Reddit'te okuduğumuz bir gönderide birisi, Slovak mağazalarından biri, oyunun Ubisoft’un kendi Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint'deki gibi kar ve çamurda kamuflaj mekaniği uygulayacağını yazmış. Ayrıca, düşmanları güvenli bir mesafeden yok etmemizi sağlayan bir yay da olabilir.

RPG

AC: Valhalla bir karakter ilerleme sistemine sahip olacak. Projenin yaratıcı direktörü Ashraf Ismail, ekibini bu konuda birçok yenilik getirmeye ikna etmiş. Her şeyden önce, Eivor'un savaş potansiyeli yeni ekipman edinerek ve rünlerle öğeler geliştirilerek artırılacak. Sistem esnek olacak ve oyunu rünler ve modifikasyonlar sayesinde başlayacağımız silahlarla bitirebileceğiz. Ayrıca yeni beceriler edinebilecek ve önceden öğrenilmiş olanları geliştirebileceğiz. Yaratıcılar, oyun tarzımıza en uygun olanları özgürce seçmemizi sağlayacaklar. Bu konuyla alakalı olarak geliştiriciler, en azından geliştirdikleri sistemin işlevselliği açısından, özellikle bireysel beceriler arasındaki sinerji nedeniyle, bir beceri ağacı hakkındaki söylentileri yalanladılar.

Denizcilik

Assassin's Creed: Valhalla Vikingler döneminde geçecek bir oyun olduğundan, gemilere ihtiyacımız olacak. Ancak, Assassin's Creed: Odyssey veya Assassin's Creed IV: Black Flag'deki gibi detaylı deniz savaşlarını görmeyeceğiz. Gemi ulaşım aracı olarak hizmet verecek; ayrıca durumun kontrolden çıkması halinde hızlıca savaş alanına sağlayacaktır. Serinin önceki bölümlerinde olduğu gibi, gemi özelleştirilebilecek.

Mitoloji ve Günümüz

Mitoloji Vikinglerin yaşamında merkezi bir rol oynadığı için, aynı zamanda AC: Valhalla'daki hikayenin önemli noktalarından biri olacak. Yaratıcılar bu konuyu henüz tam açıklığına kavuşturmamalarına rağmen, serinin evrenine mitolojiyi entegre etmenin havalı bir yolunu bulduklarını söylediler. Biz de bu durumun Assassin's Creed: Odyssey'e benzer bir yaklaşım anlamına geldiğini varsayıyoruz. Ayrıca fragmanda Cübbe giyen bir figürün savaş alanında kısa bir süre görünmesiyle küçük bir mesaj aldık. Ardından Eivor'un “Odin'in bizimle!” diye haykırması ve bu figürün bir kuzguna dönüşmesi bunu kanıtlıyor.

Suikastçılar ve Tapınakçılar arasındaki ebedi kavgada başka bir bölümle karşı karşıya kalacağız. Yani, günümüzün kahramanı Layla ve İlk Uygarlık hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Yan Görevler

Assassin's Creed: Valhalla, savaşın zorluklarından sapmamızı sağlayacak bazı yan aktiviteler de sunacak. Oyun avcılık, içki yarışmaları ve geleneksel Viking sözlü kavgalarıyla rakiplere hakaret etme yarışmaları içerecek.

Ubisoft Resmi Websitesi

Assassin’s Creed: Valhalla Resmi Websitesi