Ekran kartı öğrenme

Bilgisayarın ekran kartını öğrenmek isteyen kullanıcılar; bilgisayar kasasının içini açmadan ekran kartı modelini ve özelliklerini öğrenebilirler. Bilgisayarınızın ekran kartı modelini bilgisayar üzerinden basit bir şekilde birçok yöntem ile öğrenebilirsiniz.


1.) Aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartı modeli öğrenme

Bilgisayarınız eğer ekran kartını tanımış ise, aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartınızın modelini görebilirsiniz. Ancak bilgisayarınız ekran kartını tanımamış ve driverini bulmak için ekran kartı modelini öğrenmek istiyorsanız, konumuzun en alt kısmında olan "Bilinmeyen ekran kartı modelini öğrenme" başlığını inceleyebilirsiniz. 

Masa üstünde veya başlat menüsünde bulunan "Bilgisayarım" simgesine sağ tıklayın ve özellikler diyin.

Daha sonra karşınıza, bilgisayar sistem özelliklerini gösteren bir pencere çıkacaktır. Sol üst kısımda bulunan "Aygıt Yöneticisi" bölümüne tıklayın.

Aygıt yöneticisi "Görüntü Bağdaştırıcıları" bölümünde ekran kartınızın modeli görülecektir. Eğer burada "varsayılan görüntü bağdaştırıcısı" olarak bir seçenek görünüyorsa; bilgisayarınız ekran kartınızı tanımamış demektir. Bilgisayarınızın ekran kartı driverini bulmak için modelini öğrenmek istiyorsanız konunun en alt kısmında bulunan "Bilinmeyen ekran kartı modelini öğrenme" başlığını inceleyebilirsiniz. 

2.) Dxdiag üzerinden ekran kartı modelini öğrenmek

"dxdiag" komutu; bilgisayarınızın genel sistem özelliklerini gösteren bir araçtır. Bu araç üzerinden ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz. Ancak windows sürümlerine göre bu araca ulaşmak farklıdır.

Windows vista ve altı sürümü kullanıyorsanız: Başlat menüsünden "Çalıştır" bölümüne girin. Daha sonra çalıştır bölümüne "dxdiag" komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

Windows 8 ve üzeri sürüm kullanıyorsanız başlat menüsüne "dxdiag" komutunu yazabilirsiniz. 

Eğer windows 8 üzerinden ilk defa dxdiag a giriş yapıyorsanız, sizden bazı izinler isteyebilir. Evet diyerek izin verin. 

Daha sonra sizi "DirectX" tanı aracı karşılayacaktır. Bu bölümden "ekran" bölümüne girin. Burada ekran kartınızın modeli ve özellikleri görülecektir. Eğer ekran kartı modeliniz ve özellikleri görünmüyorsa; bilgisayarınız ekran kartını tanımamış demektir. Ancak windows 8 ve üzeri sürümler driverleri otomatik olarak internet üzerinden indirmektedir. Ekran kartı driverini bilmiyorsanız; konunun en altında bulunan "Bilinmeyen ekran kartı modelini öğrenme" başlığını inceleyebilirsiniz. 

3.) Cpu-Z Programı ile ekran kartını öğrenme

Cpu-Z Ücretsiz, 2MB boyutunda olan bir sistem özelliklerine bakma aracıdır. İnternet üzerinden ücretsiz olarak Cpu-z programını indirip kurabilirsiniz. Cpu-z Programı donanımları detaylı bir şekilde tanımanıza yardımcı olmaktadır. Cpu-Z programını indirin ve kurun. Program ilk açıldığı zaman biraz yavaş açılacaktır. Daha sonra "Graphics" bölümünden ekran kartınızın özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

Bilinmeyen ekran kartı modelini öğrenme

Markasını bilmediğiniz ekran kartlarının driverlerini bulmak isteyebilirsiniz. Windows 8 ve üzeri işletim sistemleri ekran kartı driverlerini otomatik olarak bulabilir ve yükleyebilir. Ancak daha düşük bir windows sürümü kullanıyor iseniz; basit programlar ile driverleri otomatik olarak bulup yükleyebilirsiniz.

Gamer ekibi olarak önerdiğimiz program "Slimdrivers" programıdır. Yaklaşık olarak 40mb boyutu vardır. Bilgisayarınızı otomatik tarayacak ve driverleri resmi web sitesinden otomatik olarak indirecektir. İşlem sorunda programı kaldırabilirsiniz. 


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!