LoL Taktik Savaşları Oyun Kazanma Taktikleri

LoL Taktik Savaşları Oyun Kazanma Taktikleri

League of Legends’ın yeni oyun modu olan Taktik Savaşları’nda (Teamfight Tactics – TFT) size oyun kazandıracak taktikler nelerdir? 

Oto savaş türü oyunlarda öne çıkan şart rakiplerinizi zekanızla alt etmek. Oyunun orijinal adında da bulunan “tactics” kelimesinden de anlaşılacağı gibi yapmanız gereken en önemli şey iyi bir oyun stratejisi çizmek.

Taktik Savaşları’nda dikkat etmeniz gerekenler sırasıyla ekonomi, eşyaların birleşimi, şampiyonların tanınması ve zamanı iyi yönetmek. Karışık gibi görünse de emin olun, oyuna çabuk adapte olacaksınız. Bu yazımızda size oyunu en başından anlatmak yerine temelde neler yapmanız gerektiğine, ufak taktiklerle oyun bilginizi genişletmeye yoğunlaşacağız.

Dikkat edilmesi gereken başlıkları sıraladık. Şimdi bunları sırasıyla anlatmaya geldi. Dikkat etmeniz gereken her noktayı teker teker, ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA EKONOMİ NASIL YÖNETİLMELİDİR?

Taktik savaşlarında dikkat edilmesi gereken en önemli şey ekonomidir. Taktik Savaşları’nda altın kazanmanın çeşitli yolları mevcut. Her tur sonunda sonuç ne olursa olsun; ister turu kazanın ister kaybedin, hep altın kazanırsınız. Elbette üst üste kazanarak, hatta üst üste kaybederek bile bonus altın kazanabilirsiniz. Ayrıca seviyeniz ne kadar yüksek olursa o kadar çok altın kazanabileceğiniz gibi, kullanmadığınız şampiyonları satarak da ekstra altın kazanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta altın kullanımında tasarruf etmektir. Sakladığınız her 10 altın size her turun sonunda 1 bonus altın olarak döner. Örneğin elinizde 50 altın varsa her turun sonunda ilaveten 5 altın daha kazanırsınız. Taktik Savaşları’nda yapılması gereken ilk iş altınınızı tasarruflu kullanmak, şampiyon satın almak için mağazayı yenilememek ve uzun vadeli planlar yapmaktır.

Seviyenizi arttırmak için sürekli altın harcamak ya da yeni şampiyonların çıkması için mağazayı sürekli yenilemek iyi bir taktik değildir. Özellikle belirli bir savaş kompozisyonu oluşturmaya çalışıyorsanız ve istediğiniz şampiyonları alamıyorsanız sürekli altınınızı harcama eğiliminde olacaksınız. Ancak sizlere altınınızı hemen harcamamanızı, sabırlı davranmanızı öneriyoruz. Altınınızı çarçur etmeden kullanarak seviyenizi ve takım kapasitenizi daha hızlı arttırır, yüksek kademeli şampiyonları diğer oyunculardan daha hızlı elde edebilirsiniz.

Bazen şansınız yaver gitmeyebilir ve istediğiniz şampiyonlar karşınıza çıkmayabilir. Böylece mağazayı yenilemek zorunda kalabilirsiniz. “Damlaya damlaya göl olur” felsefesini aklımızdan çıkarmıyor, mümkün olduğunca tasarruflu davranarak oyunu ileri safhalara taşımaya devam ediyoruz.

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA EKONOMİ NASIL YÖNETİLMELİDİR?

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA ŞAMPİYONLAR NASIL YERLEŞTİRİLMELİDİR?

Taktik savaşlarında dikkat edilmesi gereken bir konu da şampiyonların nereye yerleştirildiğidir. Mücadele önünüzde otomatik olarak oynandığı için her tur başlamadan önce şampiyonlarda pozisyon değişikliği yapmak mümkündür. Ancak gelişigüzel yerleştirilen şampiyonlarda en güçlü eşyalar bile olsa potansiyellerini maksimum güçte kullanamadıkları durumlar olacaktır.

Öncelikle suikastçıları arka safta tutmak iyi bir taktiktir. Böylece suikastçılar rakibinizin arka safına ışınlanacak ve onları savaşta arkadan öldürmeye başlayacaklardır. Durum böyle olunca rakibinizin arka safındaki şampiyonlar da onlarla uğraşmak zorunda kalacağı için asıl taşıyıcı şampiyonlarınıza saldıramayacaklar. Bu da şampiyonlarınızın hemen ölmesini engelleyecektir. Tabii bu karşınızdaki rakibe göre her zaman etkili bir taktik olmayabilir. Rakiplerinizle rastgele dövüştüğünüzü biliyorsunuz. Bu yüzden başarısız sonuçlar elde etme şansınız var. Ancak oyunun sonlarına doğru veya birebir savaş halindeyken, rakibinize tıklayıp neler yaptığınız izlemenizde faydanız var. Buna göre kendiniz de bir taktik belirleyebilirsiniz.

Bunun yanında takımınızın savunmasını da iyi kurmanız gerekecek. Okçular ve büyücüler yüksek hasarlar verseler de zayıftırlar ve çabuk yenilirler. Ön safa gardiyan veya şövalye gibi tank sınıfı bir şampiyon koymakta her zaman fayda var.

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA ŞAMPİYONLAR NASIL YERLEŞTİRİLMELİDİR?

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA SINIFLAR NASIL SEÇİLMELİDİR?

Taktik Savaşları’nda yıkıcı bir savaş kompozisyonu yaratmak için doğru şampiyonları savaş alanına dizmek çok önemlidir. Oyun sizi aynı sınıftan veya aynı ırktan şampiyonları seçmeye teşvik edecektir. Örneğin savaş alanınızda 4 adet Ninja bulundurursanız düşmanınıza %80 daha fazla fiziksel hasar verebilecek bir ilave gücünüz (buff) olacak.

Bazı savaş kompozisyonları oyunun erken safhalarında başarılı olabilirler. Zed’in yanına Ninja-Suikastçı şampiyonları eklemek bu tarz kompozisyonlara örnek verilebilir. Ancak çoğu zaman işin içine biraz şans giriyor. Şansınız doğrultusunda oyunun erken safhasında takımınızı güzelce dizebilirsiniz. Şansınız yoksa farklı stratejiler ve farklı dizilimler yapmanız gerekecek. Ninja-suikastçı dizilimi yerine Hiçlik-suikastçı dizilimi yaparak da etkili bir taktik oluşturabilirsiniz.

Şampiyonları alıp değiştirerek, deneye deneye de kendinize göre bir dizilim elde edebilirsiniz.

Ayrıca Sınıfların neler olduğunu ayrıntılı öğrenmek isterseniz Taktik Savaşları Sınıf Rehberimize de göz atmanızı öneririz.

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA SINIFLAR NASIL SEÇİLMELİDİR?

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA HANGİ EŞYALAR ETKİLİDİR?

Taktik Savaşları’nda eşya kazanmanın iki yolu vardır. Birincisi Orman canavarlarının geldiği turlarda onları yenerek düşen eşyaları almaktır. Bir de rastgele şampiyonların çember etrafında döndüğü aşama olan “Paylaşımlı Seçim” aşamasında eşyaları şampiyonların üstünde görürsünüz. Bu aşamada asıl amaç şampiyon seçmek iken kimisi için sadece eşya seçmek olabilir. İstediğiniz eşyaya sahip şampiyonu seçtiğinizde o şampiyonu satarak elindeki eşyayı boşa alabilir ve istediğiniz başka bir şampiyona yerleştirebilirsiniz.

Toplamda sekiz temel eşya var ve hepsi de başka eşyalara dönüştürülebiliyor. Hangi eşyalar neye dönüştürülür, belki hepsini hafızanızda tutamayabilirsiniz. Bunlar için eşya birleştirme listesi var. Sıkça oynadığınız şampiyonlar için hangi eşyaları birleştirmeniz gerektiğini zaten zamanla ezberleyeceksiniz. Örneğin suikastçı kompozisyonu yapacaksanız bunun için kesinlikle size Ebedi Kılıç’ı öneriyoruz. Kritik saldırıları %100 arttıran bu eşya sadece iki tane TEK Kılıcı ile yapılıyor.

Sizlere temelde ihtiyacınız olan ve sizi zafere kolaylıkla götürebilecek bazı taktikler vermeye çalıştık. Oyunda önemli olan sabırlı davranmak ve oyunu mümkün olduğunca ileri safhalara götürecek hamleler yapmaktır. Riske girmek ve altınınızı harcamak da bir başka taktiktir elbette ama biz size bu oyun tarzını pek önermiyoruz. Şimdi öğrendiklerinizi uygulamanın vakti. Hepinize iyi oyunlar.

Temel Eşya Rehberimizi ve Ayrıntılı Eşya Kombinasyonları Rehberimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

“Taktik Savaşları’nda en iyi kompozisyonlar nelerdir, en iyi şampiyon eşleştirmeleri nelerdir?” gibi sorulara cevaplar arıyorsanız Taktik Savaşları En İyi Kompozisyonlar haberimizi de inceleyebilirsiniz.

TAKTİK SAVAŞLARI’NDA HANGİ EŞYALAR ETKİLİDİR?